النعيم النفسي في القرآن الكريم
Kur'an'da psikolojik mutluluk
  1. Tez No: 934467
  2. Yazar: KEVSER ABU CEMİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kur'an-ı Kerim, insani meseleleri önemine göre tüm yönleriyle ele alır. Ayetler, insanın kökenini, yaratılışını, doğasını, varlığının amacını, görevlerini ve bu hayattaki rolünü belirler, bireysel, sosyal ve psikolojik hayatını düzenler, ona dünya ve ahiret mutluluğunu gerçekleştirmesinin yollarını açıklar. Bu araştırmada, Kur'an-ı Kerim'in insanın bedensel, sosyal ve ahlaki refahının yanı sıra psikolojik refahına da nasıl önem verdiğini açıklığa kavuşturmaya çalıştık. Araştırma bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşuyor. Birinci bölümde psikolojik saadet kavramı dilbilimsel ve ıstılahî açıdan incelenmiş, Kur'an'da psikolojik saadetin genel özelliklerinden bahsedilmiş, ardından saadet ve psikolojik rahatlığa delalet eden bazı Kur'an kelimelerinin altı çizilmiştir. İkinci bölümde, dünya hayatında psikolojik mutluluğu gerçekleştirmek için gerekli olan Kur'an'daki düzenlemeler ele alınmaktadır. Kur'an, Allah'a iman ve imanın diğer rükünleri aracılığıyla müminin ruhunda saadet ve huzuru tesis etmeye çalışmakta, ardından çalışma, insan ruhunda imanla elde edilen psikolojik saadeti destekleme ve pekiştirmede ibadetin rolünü göstermekte, daha sonra da ruhtaki huzur ve sükûneti bozan, onu üzüntü ve endişeyle dolduran günah ve kötülüklerden uzaklaşmanın önemini ortaya koymaktadır. Üçüncü ve son bölüm, inananlar için mutlak mutluluk yurdu olan sonsuz Cennetteki psikolojik mutluluğu incelemektedir. Ahiretteki psikolojik nimetlerin Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de kulları için vaat ettiği hazırladığı maddi nimetleri nasıl tamamladığını ele alır. Ardından, araştırma sonucunda ulaştığımız bulguların önemlilerini içeren sonuç bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an deals with all aspects of human affairs according to their importance. The verses determine man's origin, creation, nature, the purpose of his existence, his duties and his role in this life, regulate his individual, social and psychological life, and explain to him the ways to realise his happiness in this world and the Hereafter. In this research, we have tried to clarify how the Holy Qur'an attaches importance to the psychological well-being of man in addition to his physical, social and moral well-being. The research consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first chapter, the concept of psychological well-being is analysed linguistically and terminologically, the general characteristics of psychological well-being in the Qur'an are mentioned, and then some Qur'anic words that refer to well-being and psychological comfort are underlined. In the second part, the Qur'anic regulations necessary for realising psychological happiness in worldly life are discussed. The Qur'an trying to establish bliss and peace in the soul of the believer through faith in God and the other pillars of faith, then it shows the role of worship in supporting and reinforcing the psychological bliss achieved through faith in the human soul, and then it reveals the importance of turning away from sins and evils that disturb the peace and tranquility in the soul and fill it with sorrow and anxiety. The third and final chapter analyses the psychological happiness in the eternal Paradise, the land of absolute happiness for believers. It discusses how the psychological blessings in the Hereafter complement the material blessings that Allah has prepared and promised for His servants in the Holy Qur'an. This is followed by a concluding chapter which contains the most important findings of the research.