Three essays on the impact of funding on research
Fonlamanın araştırmaya etkisi üzerine üç makale
- Tez No: 934480
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, araştırmada fonlamanın rolünü üç makale aracılığıyla incelemektedir. İlk makale, AB Çerçeve Programlarına (ÇP) katılımın uluslararası bilimsel iş birliği üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Kullanılan yerçekimi modelinin sonuçları, ÇP'ye katılımının ortak yayınları olumlu yönde etkilediğini, ancak bu etkinin zaman içinde değiştiğini ortaya koymaktadır. Bilişsel ve kurumsal yakınlık iş birliğinin oluşması ve sürdürülebilmesi açısından kritik rol oynamaktadır. İkinci makale, Japonya'nın World Premier International Research Centres (WPI) programının araştırma çıktıları, disiplinlerarasılık ve uluslararası iş birliği üzerindeki etkisini WPI merkezlerine ait bibliyometrik veriyle değerlendirmektedir. Makale bu merkezlerin yüksek etkili araştırmalar ürettiğini ve ev sahibi üniversiteleri ile Japonya'nın bilimsel üretimine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ancak merkezlerin fonlama döneminin sonrasında sürdürülebilirlikleri bir sorun olmaya devam etmektedir. Araştırmada mükemmeliyetin sürdürülebilmesi için çeşitlendirilmiş finansman kaynaklarının, örgütsel desteğin ve stratejik planlamanın önemi vurgulanmaktadır. Üçüncü makale, fonlama, akademik hiyerarşi ve çeşitliliğin üniversitelerde araştırma üretkenliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, dış fonların araştırma çıktısını artırdığını, ancak etkisinin örgütsel bağlama bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Yatay akademik hiyerarşiler ve uluslararası araştırmacıların varlığı bilimsel üretkenliği artırırken, aşırı idari genişleme kaynakların araştırmadan uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, araştırma üretkenliği ve etkisini en üst düzeye çıkarmak için fonlama politikaları ile örgütsel yapılar arasında stratejik uyum ihtiyacı vurgulanmaktadır. Bu makaleler, fonlama ve araştırma arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlamakta ve performans, kapsayıcılık ve sürdürülebilirliği dengeleyen fonlama mekanizmalarının tasarlanmasına yönelik politika tartışmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of funding in research through three interconnected essays. The first essay investigates the impact of participation in the EU Framework Programmes (FPs) on international scientific collaboration. Using a gravity model, the study finds that while FP participation positively influences co-publication, the impact varies over time. Cognitive and institutional proximity are crucial in fostering and sustaining collaboration between countries. The second essay assesses the influence of the World Premier International Research Centres (WPI) Initiative of Japan on research output, interdisciplinarity, and international collaboration, using a bibliometric analysis of eight WPI centres. The analysis reveals that these centres have produced high-impact research and contributed to their host universities and Japans research production. However, their sustainability beyond the initial funding period remains a challenge. The findings emphasise the importance of diversified funding sources, organisational support, and strategic planning in sustaining long-term research excellence. The third essay examines the impact of funding, academic hierarchy, and diversity on research production across universities in six countries. The study finds that while external funding enhances research output, its effectiveness is shaped by institutional context. Flatter hierarchies and international faculty diversity foster scientific productivity, while excessive administrative expansion may divert resources from core research activities. The essay thus highlights the need for strategic alignment between funding policies and organisational structures to optimise research productivity and impact. Collectively, these essays provide insights into the relationship between funding and research, contributing to policy discussions on designing funding mechanisms that balance performance, inclusivity, and sustainable research development.