5-Florourasil tayini için poli(3,4-etilendioksitiyofen) nanotel esaslı elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of electrochemical sensor based on poly(3,4-ethylenedioxythiophene) nanowire for the detection of 5-Fluorouracil
  1. Tez No: 934481
  2. Yazar: MERVE GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, kalem grafit elektrot (PGE) yüzeyinde elektrokimyasal olarak biriktirilmiş poli(3,4-etilendiyoksitiyofen) nanoteller (PEDOT NTs) ile bir antikanser ilaç olan 5-Florourasilin (5-FU) elektrokimyasal tayini gerçekleştirildi. PEDOT NTs modifiye elektrodun (PGE/PEDOT NTs) hazırlanması için kronoamperometri yöntemi kullanıldı. PEDOT NTs, 60 saniye 2 V potansiyel uygulanarak aşırı yükseltgendi. PEDOT NTs modifiye elektrot alan emisyon taramalı elektron mikroskopi (FE-SEM) ve Fourier dönüşümlü infrared spektroskopi (FTIR) yöntemleri ile karakterize edildi. Ferro-ferrisiyanür redoks probu içeren potasyum klorür çözeltisinde yalın ve modifiye elektrotların elektrokimyasal davranışı dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopi (EIS) yöntemleriyle incelendi. 5-FU elektrokimyasal tayini için diferansiyel puls voltametri (DPV) yöntemi kullanıldı. PGE/PEDOT NTs elektrotta 5-FU için doğrusal çalışma aralığı 4-100 µmol L‒ olarak belirlendi. Gözlenebilme sınırı 0,80 µmol L‒1 olarak tespit edildi. Hazırlanan PGE/PEDOT NTs elektrot ile ilaç numunesinde 5-FU'nın tayini başarıyla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the electrochemical determination of 5-Fluorouracil (5-FU), an anticancer drug, was carried out with poly(3,4-ethylenedioxythiophene) nanowires (PEDOT NTs) electrochemically deposited on the pencil graphite electrode (PGE) surface. The chronoamperometry method was used to prepare PEDOT NWs modified electrode (PGE/PEDOT NWs). PEDOT NWs are over-oxidized by applying 2 V 60 second. PEDOT NWs-modified electrodes are characterized by using emission scanning electron microscopy (FE-SEM) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). The electrochemical behavior of bare and modified electrodes in potassium chloride solution containing a ferro-ferricyanide redox probe was examined by cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. Differential pulse voltammetry (DPV) was used for electrochemical detection of 5-FU. The linear working range for 5-FU at the PGE/PEDOT NWs electrode is 4-100 µmol L–1. The detection limit was determined as 0,80 µmol L–1. The determination of 5-FU in the drug sample was successfully carried out with the prepared PGE/PEDOT NTs electrode.