The role of housing and community in refugee integration of Yazıcık and Kozluca neighborhoods of Gaziantep
Gaziantep'in Yazıcık ve Kozluca mahallelerinde mülteci entegrasyonunda konut ve toplumun rolü
  1. Tez No: 934493
  2. Yazar: DIMA MOHAMMAD WIESS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ÇETİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye, uzun süredir devam eden Suriye çatışması ve diğer bölgesel krizlerden kaçan yerinden edilmiş nüfuslar için önemli bir ev sahibi ülke olarak öne çıkmıştır. Savaşın başlangıcından bu yana, Türkiye, 3 milyondan fazla yerinden edilmiş Suriyeliyi barındırmaktadır. Bu nüfus akışı, bu toplulukların yönetimi ve entegrasyonu açısından önemli zorluklar yaratmıştır. Gaziantep, Suriye'nin kuzey sınırına yakın bir şehir olarak, yerinden edilmiş Suriyeliler için önemli bir yerleşim bölgesi haline gelmiştir. Bu çalışma, Suriyeli sakinlerin yoğun olarak yaşadığı, uygun yaşam koşulları sunan ve nispeten istikrarlı bir konut durumuna sahip olan Şahinbey İlçesi'ne odaklanmaktadır. Çalışma, Suriyelilerin özellikle barınma, yaşam standartları ve aidiyet duygusu ile ilgili yaşadıkları zorlukları incelemekte ve bu unsurların Türk toplumuna entegrasyonlarını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Araştırmada, nitel derinlemesine görüşmelerin nicel anketlerle birleştirildiği karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Bu yöntem, bireysel anlatıları ve istatistiksel olarak anlamlı eğilimleri bir araya getirerek Suriyelilerin deneyimlerini kapsamlı bir şekilde anlamayı sağlamaktadır. Araştırma, Şahinbey İlçesi'ndeki iki mahalledeki Suriyeli mültecilerin yaşam koşullarının ayrıntılı bir analizini sunmaktadır. Çalışma, bu koşulları ayrıntılı bir şekilde ele alarak daha etkili politikaların ve pratik müdahalelerin gerekliliğini vurgulamakta, ev sahibi ve yerinden edilmiş nüfusların yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan destek sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bulgular, fiziksel barınma koşullarının kritik önem taşıdığını, ancak güvenlik, psikolojik iyi oluş ve kültürel olarak uygun kentsel tasarımların aidiyet duygusunu geliştirmede eşit derecede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca ekonomik istikrarın, sosyal uyumun, destekleyici yasal çerçevelerin ve etkili iletişim kanallarının başarılı entegrasyonu teşvik etmedeki önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, araştırma, yaşam kalitesini artırmada mimari ve kentsel planlama unsurlarının temel taşlar olduğuna dikkat çekmektedir. Mimari tasarımlar ve planlama süreçleri, birbirine sıkı sıkıya bağlı olan psiko-sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel faktörleri entegre etmelidir. Bu unsurların birbiriyle uyumlu bir şekilde ele alınması, uyarlanabilir ve sürdürülebilir tasarım sonuçlarının elde edilmesi açısından hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye has emerged as a key host country for displaced populations fleeing the prolonged Syrian conflict and other regional crises, accommodating over 3 million displaced Syrians since the onset of the war. This influx has posed significant challenges in managing housing, legal frameworks, community cohesion, and integrating these populations. Gaziantep, a city near Syria's northern border, has become a considerable settlement area for displaced Syrians. This study focuses on Şahinbey District, characterized by a high concentration of Syrian residents, affordable living conditions, and relatively stable housing. It examines the challenges Syrians face concerning housing, living standards, and their sense of belonging and explores how these factors influence their integration into Turkish society. A mixed-methods approach was employed, combining qualitative in-depth interviews with quantitative surveys targeting a broader sample of Syrian residents. This methodology provides a comprehensive understanding of their experiences by capturing individual narratives and statistically significant patterns. It offers a detailed analysis of Syrian refugees' living conditions in two neighborhoods within Şahinbey District. The research contributes to the literature by thoroughly examining these conditions, emphasizing the need for more effective policies and practical interventions to enhance support systems and improve the quality of life for both host and displaced populations. The findings reveal that, while physical housing conditions are critical, safety, psychological well-being, and culturally appropriate urban designs play an equally significant role in fostering a sense of belonging. The study also highlights the importance of economic stability, social cohesion, supportive legal frameworks, and effective communication channels in promoting successful integration. Furthermore, the research emphasizes architectural and urban planning as cornerstones for improving quality of life. Architectural designs and planning must integrate psychosocial, economic, cultural, and environmental factors, which are inherently interconnected. Addressing these considerations cohesively is essential to achieving adaptable and sustainable design outcomes.