Gemlik körfezi kıyı balıkçılarının sosyo-ekonomik yapısı
Socio-economic structure of gemlik bay shore fishermen
- Tez No: 934494
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MORKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Ekonomi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Economics, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Marmara Denizi'nin güneydoğu kıyı şeridinde yer alan Bursa İline bağlı Gemlik ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmada, Gemlik Körfezinde faaliyet gösteren küçük ölçekli balıkçıların, sosyo-ekonomik yapısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, diğer kıyı il ve ilçeler ile karşılaştırma yapılarak balıkçılığın sosyo-ekonomik yapısındaki alansal farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, bölgede faaliyet gösteren ve tekne boyu 12 metre altında olan 109 balıkçıya 35 sorudan oluşan anket, yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışma 2024 yılı Mayıs ve Eylül ayları arasında yürütülmüştür. Anket sonucunda elde edilen veriler, microsoft word ve excel programları ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; balıkçıların yaşlarının 24-76 arasında değiştiği ve ortalama yaşlarının 50,27 olduğu tespit edilmiştir. Balıkçıların %45,87'si ilkokul mezunu, %86,24'ü evli, ortalama 2 adet çocuğa sahip olduğu ve ortalama hanelerinde 4 bireyin ikamet ettiği tespit edilmiştir. Yine balıkçıların %65,14'ünün kendi evinde ikamet ettiği, %90,83'ünün bir sosyal güvenceye sahip olduğu, %28'inin yalnızca balıkçılık yaparak geçimini sağladığı ve %74,31'inin en az 20 yıllık tecrübeye sahip olduğu ve %53,21'inin baba mesleği olması nedeniyle balıkçılığa başladığı saptanmıştır. Gemlik Körfezindeki tekne boylarının 4,7-12 m arasında değiştiği ve teknelerin ortalama uzunluklarının 7,97 m olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamındaki bütün teknelerin motorlu olduğu ve tekne motorlarının 7-358 HP arasında güce sahip olduğu, ortalama ise 80,1 HP güce sahip olduğu belirlenmiştir. Gemlik'te faaliyet gösteren 108 kıyı balıkçısının uzatma ağları (sade, fanyalı, voli) ile algarna kullandığı görülmüştür. Ankete katılım sağlayan 109 balıkçı tarafından 2023 yılı av sezonunda toplam 1.022.228 kg su ürünleri avcılığı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Gemlik district of Bursa Province, located on the southeastern coastline of the Marmara Sea. The aim of the research was to determine the socio-economic structure of small-scale fishermen operating in Gemlik Bay. In addition, it was aimed to determine the spatial differences in the socio-economic structure of fishing by making comparisons with other coastal provinces and districts. In the study, a survey consisting of 35 questions was applied to 109 fishermen operating in the region and whose boat length was under 12 meters, by face-to-face interview method. The study was carried out between May and September 2024. The data obtained as a result of the survey was evaluated using Microsoft Word and Excel programs. In the study was determined that the ages of the fishermen ranged between 24-76 and their average age was 50.27. It was determined that 45.87% of the fishermen were primary school graduates, 86.24% were married, had an average of 2 children and an average of 4 individuals resided in their household in the study. It was also determined that 65.14% of the fishermen lived in their own homes, 90.83% had social security, 28% earned their living only by fishing, 74.31% had at least 20 years of experience and 53.21% started fishing because it was their father's job. It has been determined that the boat lengths in Gemlik Bay vary between 4.7-12 m and the average length of the boats is 7.97 m. It was determined that all boats within the scope of the research were motorized and the boat engines had a power between 7-358 HP, with an average power of 80,1 HP. It was determined that 108 coastal fishermen operating in Gemlik used gill nets (plain, trampoline, voli) and algarna. A total of 1,022,228 kg of aquatic products were caught in the 2023 fishing season by 109 fishermen who participated in the survey.