The contribution of whole exome sequencing to diagnosis in patients presenting with muscle diseases
Kas hastalıkları ile başvuran hastalarda tüm ekzom dizilemenin tanıya katkısı
  1. Tez No: 934508
  2. Yazar: ABDIRIZAK SALAD HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER CÜNEYD YAVAŞ, DR. LECTURER MEMBER LUTFİYE KARCIOĞLU BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tezin konusu, kas hastalıkları semptomları sergileyen hastalar için tam ekzom dizilemenin (WES) bir teşhis aracı olarak kullanılması etrafında dönmektedir. Tam ekzom dizilimi, bir bireyin genomunun protein kodlayan bölgelerinin analiz edilmesini içerir ve bu, çeşitli bozukluklardan sorumlu genetik mutasyonların belirlenmesine yardımcı olabilir. Tezin amacı, WES'in kas hastalıklarının teşhisinde etkinliğini ve faydasını araştırmak ve klinik ortamlarda kapsamlı bir teşhis yaklaşımı olarak potansiyeline dair içgörü sağlamaktır. WES'in kas hastalıklarıyla ilişkili genetik varyantların belirlenmesindeki katkısını değerlendiren tez, teşhis doğruluğunun artırılması, kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerine rehberlik edilmesi ve sonuçta hasta bakımının iyileştirilmesinde WES'in önemini vurgulamayı amaçlamaktadır Bu spesifik tıbbi alandaki sonuçlar.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis revolves around the utilization of whole exome sequencing (WES) as a diagnostic tool for patients exhibiting symptoms of muscle diseases. Whole-exome sequencing involves analyzing the protein-coding regions of an individual's genome, which can help identify genetic mutations responsible for various disorders. The purpose of the thesis is to investigate the effectiveness and utility of WES in diagnosing muscle diseases, providing insights into its potential as a comprehensive diagnostic approach in clinical settings. By assessing the contribution of WES in identifying genetic variants associated with muscle diseases, the thesis aims to highlight its significance in improving diagnostic accuracy, guiding personalized treatment strategies, and ultimately enhancing patient care and outcomes in this specific medical domain.