Hava taşımacılığında seçilen bir hava yolu firmasının Türkiye'ye sağladığı ekonomik etkinin analizi
Analyzing the economic impact of a selected airline on Turkey in air transportation
  1. Tez No: 934573
  2. Yazar: KÜBRA SÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sivil Havacılık, Industrial and Industrial Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Havacılık sektörü küresel ekonomide; iş olanağı sağlama, küresel bağlantı imkanı, ticari yollar oluşturma, bölgesel kalkınma ve turizmi geliştirme gibi alanlarda büyük bir rol oynar. Bu sektörlerin ekonomi üzerinde doğrudan, dolaylı, teşvik edilmiş ve turizm etkileri bulunmaktadır. Havacılık hava yolu operasyonları, havalimanı işletmeleri ve uçaklar gibi havacılıkla ilgili ve tüm ekipmanların üretimi, bakımı yoluyla GSYİH'ye doğrudan katkıda bulunmaktadır. Havacılığın katkısı toplam küresel ekonomik etkinin 4,1 trilyon ABD doları ve dünyada GYSİH'nın %3,9'una, Türkiye'de ise bu oranın yaklaşık %7,4'e karşılık geldiği tahmin edilmektedir. Ayrıca küresel olarak toplamda 11,6 milyon işi hava yollarıyla doğrudan 86,5 milyon işi desteklemektedir. Türkiye'de ise toplam 247.300 kişiyi sektör etkisiyle doğrudan ise 2 milyon işi desteklediği tahminlenmektedir. Ekonomiyle havacılık sektörünün aralarındaki ilişki çift yönlü olup birbirini besleyerek büyümeye devam etmektedir. Havacılık tüm bunlara ek olarak pazarlara hızlı erişim fırsatıyla turizmi teşvik etmesinin yanı sıra yabancı yatırımcıları çekerek ülke kalkınmasına ekonomik etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren bir hava yolunun verileriyle havacılık sektörünü etkileyen girdiler temel alınarak hava yolunun ülkeye olan ekonomik etkisi tahminlenmiştir. Hava yolunun 2003-2023 yılları arasındaki gelir, personel sayısı ve yolcu verileri kullanılarak gelecek 10 yıl taminlenmiştir. Python programında çalışılarak farklı 5 model için test yapılmıştır. SARIMAX modeli ile geleceği tahminlenen veriler ekonomik etki metoduyla seçili hava yolunun Türkiye'ye ekonomik etkisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aviation sector plays a major role in the global economy, providing jobs, global connectivity, creating trade routes, regional development and enhancing tourism. These sectors have direct, indirect, induced and tourism impacts on the economy. Aviation contributes directly to GDP through airline operations, airport operations and the production and maintenance of all aviation related and aviation related equipment such as aircraft. Aviation's contribution is estimated to have a total global economic impact of USD 4.1 trillion, accounting for 3.9 per cent of GDP globally and approximately 7.4 per cent in Turkey. It also directly supports 86.5 million jobs globally, totalling 11.6 million jobs. In Turkey, it is estimated to support a total of 247,300 jobs and 2 million jobs directly through the sector. The relationship between the economy and the aviation sector is bidirectional and continues to grow by feeding each other. In addition to all these, aviation has an economic impact on the development of the country by attracting foreign investors as well as promoting tourism with the opportunity of fast access to markets. In this study, the economic impact of an airline operating in Turkey is estimated based on the inputs affecting the aviation sector. The next 10 years are predicted by using the airline's revenue, number of personnel and passenger data between 2003 and 2023. Tests were conducted for 5 different models by working in Python programme. The economic impact of the selected airline on Turkey was calculated by using the economic impact method with the data predicted by SARIMAX model.