Ortaöğretim kurumlarında örgütsel çevikliğin okul etkililiğini yordaması
Predicting school effectiveness through by organizational agility in secondary education institutions
- Tez No: 934598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMANUR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim kurumlarında örgütsel çevikliğin okul etkililiğini yordama durumunun incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu ilinde çeşitli ortaöğretim kurumlarında çalışan 432 öğretmenden veri toplanmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Çevik Okul Ölçeği”ve“Algılanan Okul Etkililiği Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi parametrik ve nonparametrik testler doğrultusunda, istatistik paket programı kullanılarak; betimsel istatistikler, gruplar arası fark analizleri, korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre; öğretmenler ortaöğretim kurumlarında okul etkililiğini, çevik okulun alt boyutlarından olan hız, teknoloji ve esnekliği yüksek düzeyde değerlendirmektedir. Ortaöğretim kurumlarındaki okul çevikliği öğretmenlerin eğitim durumu, kıdemi ve okulların öğrenci sayısına göre farklılaşırken; okul etkililiği eğitim durumu ve öğrenci sayısına göre farklılaşmaktadır. Ortaöğretim kurumlarında öğretmenler tarafından algılanan okul etkililiği ile okul çevikliğinin alt boyutlarından olan hız, teknoloji ve esneklik arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu ve bağımsız değişkenlerden hız ve esnekliğin okul etkililiği üzerinde anlamlı birer yordayıcı olduğu, teknolojinin ise okul etkililiğini yordamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the prediction of school effectiveness by organizational agility in secondary education institutions. In the research, relational screening model, one of the quantitative research methods, was used and data was collected from 432 teachers working in secondary schools in Ordu province in the 2023-2024 academic year. Data were collected using“Personal Information Form”,“Agile School Scale”and“Perceived School Effectiveness Scale”. Data analysis was carried out in line with parametric/nonparametric tests, using statistical package program; descriptive statistics, intergroup difference analysis, correlation analysis, multiple linear regression analysis. As a result of the research; teachers evaluate school effectiveness in secondary education institutions highly in terms of speed, technology and flexibility, which are the sub-dimensions of agile school. While school agility in secondary education institutions varies according to teachers' educational status, seniority and the number of students in schools; school effectiveness varies according to educational status and the number of students. It is observed that there is a positive and significant relationship between the school effectiveness perceived by teachers in secondary education institutions and the sub-dimensions of school agility, namely speed, technology and flexibility, and that speed and flexibility, which are independent variables, are significant predictors of school effectiveness, while technology does not predict school effectiveness.