Üniversite ööğrencilerinde erteleme eğilimlerinin psikolojik dinamikleri: Mükemmeliyetçilik ve gelecek kaygısı
Psychological dynamics of university students' procrastination tendencies: Perfectionism and future anxiety
  1. Tez No: 934626
  2. Yazar: MUHAMMED MUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET YAVUZ BİRBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde erteleme eğilimlerinin, mükemmeliyetçilik özelikleri ve gelecek kaygısı ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilindeki farklı üniversitelerden bulunan 402 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, 2024 yılı mayıs- eylül ayları arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Genel Erteleme Ölçeği, Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği ile Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın güvenilirliği adına Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Verilerin analizleri için; bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans testi, Pearson korelasyon testi ile regresyon testi uygulanmıştır. Çalışmada erteleme eğilimi, mükemmeliyetçilik ve gelecek kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Erteleme eğilimi ölçek puanları değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermezken, mükemmeliyetçilik ve gelecek kaygısı puanları değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Regresyon bulgularına bakıldığında ise mükemmeliyetçilik kişilik özelliklerinin, erteleme eğilimi kısmen yordadığı saptanırken, gelecek kaygısını ise yüksek seviyede saptadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between procrastination tendencies, perfectionism traits and future anxiety among university students. In this study, the relational screening method, one of the Quantitative Research models, was used. The universe of the study consists of 402 university students from different universities in Istanbul. The data of the study were collected using the Multidimensional Perfectionism Scale, General Procrastination Scale, Future Anxiety Scale in University Students and the Personal Information Form. Cronbach Alpha coefficient was calculated for the reliability of the study. For the analysis of the data; independent groups t test, one-way variance test, Pearson correlation test and regression test were applied. In the study a positive significant relationship was found between procrastination, perfectionism and future anxiety. White procrastination scale scores did not show a significant difference according to the variables, perfectionism and future anxiety scores showed a significant difference according to the variables. When regression findings were examined, it was found that perfectionism personality traits partially predicted procrastination, while it was found that future anxiety was determined at a high level.