Bazı diferansiyel denklemlerin Akbari-Ganji ve exp fonksiyon yöntemiyle analizi
Analysis of some differential equations with Akbari-Ganji and exp functions methods
  1. Tez No: 932061
  2. Yazar: ESMA KARASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Birçok disiplinde ortaya çıkan problemleri diferansiyel denklemlerle ifade etmek mümkündür. Bu diferansiyel denklemlerin tipleri lineer veya lineer olmayabilir. Oluşturulan mevcut diferansiyel denklemlerin bir çözüme sahip olup olmadığını bilmek çok önemlidir. Bir çözüm varsa, çözümünü bulmak her zaman kolay olmayabilir. Modellenen denklemin bir çözümü varsa, verilen denklemin kesin veya yaklaşık çözümlerini elde etmek için çeşitli yarı analitik yöntemler mevcuttur. Akbari-Ganji yöntemi ve Exp fonksiyon yöntemi bu istenen yaklaşık çözümlere ulaşmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Burada, lineer olmayan adi diferansiyel denklemin yaklaşık çözümleri Akbari-Ganji yöntemi ve Exp fonksiyon yöntemi ile analiz edilecektir. Son olarak, yaklaşık çözümler grafiklerle gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
It is possible to express the problems that arise in many disciplines with differential equations. The types of these differential equations can be linear or non linear. It is worth to know whether the existing differential equations created have a solution. If a solution exists, it may not be easy to find its solution. If the modelled equation has a solution, various semi-analytical methods are available to obtain their exact or approximate solutions of given equation. Akbari-Ganji method and Exp function method are one of the methods to reach these desired approximate solutions. Here, the approximate solutions of non linear ordinary differential equation will be analyzed with the Akbari-Ganji method and and Exp function method with Finally, approximate solutions will be graphed as well.