İnternet bağımlılığı ile ilişkili kişilik, algılanan çevre ve davranış sistemleri; Problem davranış teorisine dayalı bir inceleme
Personality, perceived environment and behavior systems related to internet addiction; A study based on problem behavior theory
- Tez No: 934709
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÇIKRIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin, internet bağımlılığı ile ilişkili kişilik, algılanan çevre ve davranış sistemlerini; Problem Davranış Teorisine dayalı olarak incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2023-2024 eğitim-öğretim yılında üniversitede eğitimlerine devam eden 359'u kadın (%73), 133'ü erkek (%27) olmak üzere toplam 492 üniversite öğrencisinden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Form”,“Kişilerarası İletişim Yetkinliği Envanteri (KİYE)”,“Genel Aidiyet Ölçeği (GAÖ)”,“Riskli İnternet Davranışları Anketi (RİDA)”,“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form (DDGÖ-16)”ile“McGill Arkadaşlık Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizi internet bağımlılığı ile kişilik, algılanan çevre ve davranış sistemleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu değişkenlerin internet bağımlılığını ne ölçüde yordadığını belirmek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğünün, kişilerarası iletişim yetkinliğinin, aidiyetlerinin, akran ilişkilerinin ve riskli internet davranışlarının internet bağımlılığının anlamlı birer yordayıcıları oldukları ve internet bağımlılığı toplam varyansının %36'sını açıkladığı tespit edilmiştir. Bu sonuç, öğrencilerin internet bağımlılığı ile ilgili problemli davranışlarına yönelik risk ve koruyucu faktörleri belirlememizde bir çerçeve sunarak internet bağımlılığına yönelik önleme ve müdahale programlarının gelişmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine university students' personality, perceived environment, and behavioral systems associated with internet addiction based on Problem Behavior Theory. For this purpose, a correlational design was used within the framework of a quantitative research approach. The sample of the study consisted of 492 university students who were continuing their education in the 2023-2024 academic year, including 359 women (73%) and 133 men (27%). Data were collected using the“Young Internet Addiction Test-Short Form,”“Interpersonal Communication Competence Inventory (ICCI),”“General Belongingness Scale (GBS),”“Risky Internet Behaviors Questionnaire (RIBQ),”“Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16),”and the“McGill Friendship Questionnaire.”To analyze the data, Pearson Product-Moment Correlation analysis was conducted to evaluate the relationship between internet addiction and personality, perceived environment, and behavioral systems. Additionally, hierarchical regression analysis was used to determine the extent to which these variables predict internet addiction. According to the findings, difficulties in emotion regulation, interpersonal communication competence, sense of belonging, peer relationships, and risky internet behaviors were significant predictors of internet addiction among university students, explaining 36% of the total variance in internet addiction. This result provides a framework for identifying risk and protective factors related to problematic behaviors associated with internet addiction and contributes to the development of prevention and intervention programs for internet addiction.