Mesleki müzik öğretimi yapan üniversitelerde başlangıç düzeyi için kanun öğretim yöntemine ilişkin sistematik bir yaklaşım
A Systematic approach to the teaching of the kanun for the beginners level in the departments of music education at üniversities
  1. Tez No: 93471
  2. Yazar: PINAR SOMAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kanunun yapısını ve tarihsel gelişimini inceleyerek, mesleki müzik öğretimi yapan üniversitelerde başlangıç düzeyi için kanun öğretim yöntemine ilişkin sistematik bir yaklaşım ortaya koymaktır. Bu çalışma betimsel bir çalışma olup, yöntem olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca anket ve örnek örneklendirme veri toplama tekniklerinden yararlamlmıştır. Bir araştırmanın yapılmasında, amaç ve amaç davranışların belirlenmesi metodolojik bir çalışma sağlamaktadır. Bu düşünceden hareketle, bu araştırma ile kanun öğretiminde amaç ve davranışlar çeşitli kaynaklar11 taranarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç ve davranışların ışığında; kanunun tarihi gelişimi, yapısal özellikleri, oturuş, tutuş ve çalış tekniği, açıklamalı, uygulamalı örnek ve örnek eserlerle bunların çalmışlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Ayrıca başlangıç düzeyi için gereken müzikal işaretlerin kanun öğretiminde kullanımı örneklerle birlikte uygulamalı olarak gösterilmiştir. Böylelikle bu araştırma da, kanun öğretim yöntemine ilişkin sistematik bir yaklaşım ortaya koymaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Kanun öğretimi, kanun öğretim yöntemi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to present the historical, technical and performing features of the Kanun and to propose a systematic approach to the teaching of the kanun in the beginners level of the music departments at universities. This is a descriptive study. For data collaction, questionnaire, library research and sampling methods were used. The aims in teaching the Kanun and the behavioral aims are determined and the historical development of the Kanun and its structural and technical features are examined. In this study also, the techniqes of holding, sitting and playing are presented with examples of relevant musical works.IV The study also provides examples and applications of how to use some necessary musical notes for the beginners level in teaching of the Kanun. This study, thus, tries to present a systematic approach to the teaching of the Kanun. Science Code : 101.25.02 Key Words : Teaching Kanun, Kanun teaching method.