Yakıt özelliklerinin dizel motor performansına ve emisyonlara etkisi
The Effects of fuel properties on diesel engine performans and emissions
  1. Tez No: 93470
  2. Yazar: NECMETTİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YAKIT ÖZELLİKLERİNİN DİZEL MOTOR PERFORMANSINA VE EMİSYONLARA ETKİSİ (Doktora Tezi) Necmettin KARAKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Dizel motorlarının çevreye yaydığı zararlı emisyon; dizel motorunun çalışma şartları, tasarım parametreleri ve yakıt özellikleri ile doğrudan ilgilidir. Bu parametreler, motor performansının optimize edilmesi ve emisyonların en aza indirilmesi açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar, dizel motorlarında kullanılan yakıtların kalitesinin ve özelliklerinin motor performansı ve emisyonlar üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, 4 silindirli, 4 zamanlı direkt enjeksiyonlu bir dizel motoru üzerinde değişik setan sayılı dizel yakıtlarının etkileri, değişik şartlar altmda deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde, dizel yakıtı setan sayılan ve enjeksiyon basıncının değiştirilmesi sonucunda, duman miktarı başta olmak üzere diğer emisyonlar üzerinde meydana gelen etkiler gözlenmiştir. Sonuçlar, setan sayısının 46'dan 61 'e çıkarılması halinde motor torkunda ve gücünde % 5 civarında bir artış olduğunu göstermektedir. Setan sayısındaki artışa bağlı olarak NOx emisyonlarında % 20, CO emisyonlarında % 5 civarında azalma, duman emisyonunda kısmi bir artma olmaktadır. Bilim Kodu : 225.06.01 Anahtar Kelimeler : Dizel motoru, Yakıt özellikleri,Emisyon değerleri,Performans parametreleri Sayfa Sayısı : 116 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF FUEL PROPERTIES ON DIESEL ENGINE PERFORMANS AND EMISSIONS (Ph.D.Thesis) Necmettin KARAKUŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT Exhaust emission and engine performance are directly related to engine design parameters, fuel properties and running conditions. These parameters are important in conjunction with optimizing the engine performance and reducing exhaust emissions. Researches showed that the fuel quality affect on the engine performance and emissions. In this experimental study, fuels with different cetan number have been tested on a 4-cycle, 4 cylinder direct injection diesel engine and fuel effects on the engine has been investigated. Effects of diesel fuel cetan numbers for various injection pressures have been observed. The results showed that the engine performance was increased about 5 percent with increasing cetan number. Increasing in cetan number causes to reduce NOx emission about 20 percent and CO emissions about 5 percent while the particulate emission slightly increases. Science code : 225.06.01 Key Words : Diesel engine, fuel specifications, emissions, performance parameters Page number : 116 Adviser : Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK 1C YÛKSEKÜ?RLTIM KURUUJ