Onarılmış/güçlendirilmiş betorarme kirişlerin deprem davranışı
Earthquake behavior of repaired/strengthened reinforced concrete beams
  1. Tez No: 93476
  2. Yazar: SABAHATTİN AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN, PROF.DR. TUĞRUL TANKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Düşey yükler altında yetersizliği anlaşılmış veya hasar görmüş olan betonarme kirişlerin, içinde yeni donatı olan bir beton katmanla, bir veya iki yüzünden güçlendirilmesi/onanlması sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle güçlendirilmiş/onarılmış betonarme kirişlerin tek düze veya yinelenir yükler altındaki davranışı bilinmesine rağmen, deprem yükleri altında ne denli başarılı bir davranış gösterdiği yeterince bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, kirişlerin depreme karşı güçlendirilmesi/onarılması için bir yöntem araştırmak değildir. Bu çalışmada başka nedenlerle, katman ekleme tekniği ile güçlendirilmiş/onarılmış betonarme kirişlerin depremi benzeştiren tersinir yinelenir yükler altındaki davranışı araştırılmıştır. Ayrıca sonradan eklenen kiriş boyuna donatısını kenetleme yöntemlerinin davranış ve dayanım üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Araştırma sonunda katman ekleme tekniği ile güçlendirilmiş/onarılmış betonarme kirişlerin depremi benzeştiren tersinir yinelenir yükler altında başarılı bir davranış sergilediği görülmüştür. Ağır hasar sonrası onarılmış (diriltilmiş) kirişlerde ise yeterli bir süneklik gözlenmediği için sınırlı bir basan elde edilmiştir. Bilim Kodu : 624 03 01 Anahtar Kelimeler : Betonarme kirişler, onarım, güçlendirme, diriltme
Özet (Çeviri)
The most commonly used technique for repairing or strengthening of reinforced concrete beams, from one or two faces, which are insufficient or demaged under the vertical loads is to add a new concrete layer carrying new longitudinal reinforcement. Although the behaviour of the strengthened/ repaired reinforced concrete beams with this method under the monotonous or repated loads is known, the behaviour under the seismic loads is not clear yet. The objective of this study is not to search for a new strengthening/repair method for seismic loads. In this study, the behaviour of the reinforced concrete beams, strengthened/repaired for some other reasons with adding a new layer technique, has been investigated under the reversal cyclic loading that simulates sysmic loads. The effects of various anchorage bond methods of new layer bars, on the behaviour and strength of the beams has also been studied. At the end of this research it was observed that, strengthened/repaired reinforced concrete beams with adding a new layer technique behaved succesfully well under the reversal cyclic loading that simulates sysmic loads. A limited success has been reached for the beams which are repaired after heavy demage (revival) because sufficient ductility could not be observed. Secience Code : 624 03 01 Key Words : Reinforced beams, repair, strengthening, revival