Asetik asit-su karışımlarının poli(vinil-alkol), poli(vinil alkol)/poli(akrilik asit), poli(vinil alkol-g-4-vinil piridin) membranlar kullanılarak ayrılması
Separation of acetic acid- water mixtures by using polyvinyl alcohol), polyvinyl alcohol)/poly(acrylic acid), poly (vinyl alcohols- vinyl pyridine) membranes
- Tez No: 93477
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ASETİK ASİT-SU KARIŞIMLARININ POLİ(VİNİL-ALKOL), POLİ (VİNİL ALKOL)/POLİ (AKRİLİK ASİT), POLİ (VİNİL ALKOL-4- VİNİL PİRİDİN) MEMBRANLAR KULLANILARAK AYRILMASI (Doktora Tezi) Gülsen ASMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2000 ÖZET Bu çalışmada asetik asit - su karışımları poli(vinil alkol) (PVA), poli(vinil alkol) / poli(akrilik asit) (PVA/PAA) ve poli (vinil alkol-aşı-4 vinil piridin) (P4VP-g-PVA) membranlar kullanarak ayrılmaya çalışıldı. Ayırma işleminde pervaporasyon (PV), evapomasyon (EV) ve sıcaklık farklı evapomasyon (TDEV) olmak üzere üç yöntem kullanıldı. Çalışmanın birinci bölümünde PVA membranlar kullanarak asetik asit - su karışımları pervaporasyon yöntemi ile ayrıldı, membran kalınlığı ve çalışma sıcaklığı 50 um ve 40 °C olarak belirlendi. İkinci bölümünde düşük molekül ağırlıklı PAA kullanarak membranlar hazırlandı, 75/25 (v/v) oranındaki PVA/PAA membranlarla en yüksek seçicilik değeri elde edildi ve sıcaklığın, besleme derişiminin pervaporasyon akısı ve seçicilik üzerindeki etkileri araştırıldı. TC YÜKSEKÖĞRETİM KUR0L& DOKÜMANTASYON MOUOZİPVA/PAA membranlarına EV ve TDEV yöntemleri de uygulandı; TDEV yöntemi ile elde edilen akı ve seçicilik değerlerinin diğer iki yöntemden yüksek olduğu bulundu. Çalışmanın üçüncü bölümünde 4VP, PVA üzerine aşılandı ve 4VP'nin PVA üzerine aşılanmasının seçicilik faktöründe düşüşe, akıda ise artışa neden olduğu gözlendi. Bilim Kodu : 405.04.02 Anahtar Kelimeler : Pervaporasyon, evapomasyon, asetik-asit su karışımları, membranla ayırma Sayfa Adedi : 116 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Oya ŞANLI
Özet (Çeviri)
Ill SEPARATION OF ACETIC ACID- WATER MIXTURES BY USING POLYVINYL ALCOHOL), POLYVINYL ALCOHOL)/POLY(ACRYLIC ACID), POLY (VINYL ALCOHOLS- VINYL PYRIDINE) MEMBRANES (Ph.D Thesis) Gülsen ASMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2000 ABSTRACT In this study, the separation of acetic acid - water mixtures was investigated using poly(vinyl alcohol) (PVA), poly(vinyl alcohol) / poly(acrylic acid) (PVA/PAA) and polyvinyl alcohol - g- 4-vinyl pyridine ) (4VP-g-PVA) membranes. Three tecniques were used in the study, namely pervaporation (PV), evapomeation (EV) and temperature difference evapomeation (TDEV). Experimental study was carried out in three parts. In the first part acetic acid - water mixtures were separated using PVA membranes by pervaporation, the optimum membrane thickness and operating temperature were determined as 50 nm and 40 °C.IV 111 the second part PVA/PAA membranes were prepared using low molecular weight PAA, high separation factors were determined for PVA/PAA (75/25) (v/v) and effect of temperature, feed composition on pervaporation flux and separation factor was investigated. EV and TDEV techniques were also used for PVA/PAA membranes; flux and separation factors were found to be higher than the other techniques in the TDEV method. In the third part 4VP was grafted on PVA. It was observed that grafting 4VP on PVA coused a decrease in the separation factor and an increase in the flux. Science code : 405.04.02 Key Words : Pervaporation, evapomeation, acetic acid-water mixtures, separation with membranes. Page number : 116 Adviser : Prof.Dr. Oya ŞANLI