Trafiğin denetiminde hedef planlı çalışma yönteminin kullanılması
Application of target planned method for traffic control
  1. Tez No: 93479
  2. Yazar: OSMAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Xll TRAFİĞİN DENETİMİNDE HEDEF PLANLI ÇALIŞMA YÖNTEMİNİN KULLANILMASI (Doktora Tezi) Osman AKÇAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Trafik kazalarının önlenebilmesi için eğitim, alt yapı, yasal düzenleme ve denetim alanındaki yetersizliklerin ortadan kaldırılması gerekir. Ülkemizde denetim uygulamalarının etkinliği, caydırıcılığı, rasyonelliği ve verimliliği artırılmalıdır. Bunun için trafik denetçileri; her konuyu denetlemek yerine, bir stratejiyi belirleyip takip etmelidirler. Trafik denetçüerinin önceden belirlenmiş hedeflere yönelik olarak çalışmalarının sağlanması ve denetlemelerin yoğunlaştınlması halinde, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası sayılarında önemli azalışlar görülecektir. Trafik denetiminde hedef planlı çalışma yöntemi, beş bölge trafik denetleme istasyon amirliğinde uygulanmış, trafik kazalarındaki ölü ve yaralı sayılarım azaltıcı yönde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Böylece tezde teori, uygulama ile desteklenmiş ve ülkemiz için model oluşturulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Denetim, trafik kontrolü, hedef, plan, strateji, parametre. 478 Prof. Dr. Koray HAKTANIR
Özet (Çeviri)
Xlll APPLICATION OF TARGET PLANNED STUDY METHOD FOR TRAFFIC CONTROL (Doctorate Thesis) Osman AKÇAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT Inorderness in the areas of education, engineering and enforcement should be removed to prevent traffic accidents. The effectiveness, preventive measures, rationality and productivity of traffic control activities are not existing in our country. For that reason, all road users, in first hand the drivers are not obeying the traffic rules. Traffic controllers want to check every aspect of traffic issue, but they are not applying and strategy regarding traffic. If traffic controllers will work with the strategies which are pointed in advance and frequency of check will be increased, the traffic accidents ended with death or injury will be decreased.“Study Method with Target Plan”, which is not used in our country previously, has been applied in 5 different Traffic Control Stations and it was observed that the traffic accidents are decreased which are resulted with death or injury. So, in this thesis, the theory is approved in practice. Science Code Key Words Page Number Adviser Enforcement, traffic control, target, plan, strategy, parameter 478 Prof. Dr. Koray HAKTANIR