Seyfe gölü avi-faunası
The avi-fauna of Seyfe lake
- Tez No: 93478
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
SEYFE GÖLÜ AVİ-FAUNASI (Doktora Tezi) Elif Omca ÇOBANOĞLU (GÖRGÜN) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Bu araştırmada, 08.11.1996 ile 30.10.1998 tarihleri arasında her hafta yapılan arazi çalışmaları ile Seyfe Gölü'nün, Kuş Faunası bakımından önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yöredeki kuş türleri, pöpulasyon büyüklükleri, üreyen kuşlar (yuva ve yavrular) ve populasyondaki yıllık değişimler belirlenmiş ve kuşların habitat tercihleri çıkartılmıştır. Bunların yanı sıra gölde üreyen ve kırmızı listede yer alan Phoenicopterus ruber (flamingo) ve Pelecanus onocrotalus (ak pelikan) türlerinin üremeleri daha detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Sayımlar su kuşlarının göl üzerindeki dağılımları değişmeden yapılmıştır, ötücü kuşlar için göl çevresindeki uygun habitatlara gidilerek görülen ve duyulanlar kaydedilmiştir. Göl ve civarında toplam 50 familyadan 215 tür ve 4 alt tür tespit edilmiştir. Ayrıca 215 türün 124'ü bölgede yaz aylarında gözlemlenmiştir. Bu çalışmada ortaya konan ornitolojik verilerin gölün karşı karşıya kaldığı problemlerin çözümünde yararlı olabileceği düşünülmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6001018 Kuş, Seyfe Gölü, Avifauna, Seyfe Gölü kuşları 145 Prof. Dr. Selahattin SALMAN
Özet (Çeviri)
THE AVI-FAUNA OF SEYFE LAKE (Doctorate Thesis) Elif Omca ÇOBANO?LU (GÖRGÜN) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT In this research, the importance of Seyfe Lake for bird fauna has been tried to be found out by doing field study every week between the dates of 08.11.1996 and 30.10.1998. In this way, the bird's species in the area, populations, reproducing birds (nests and chicks) and the yearly alteration of population have been determinated and the habitat preferences of birds have been found. However the species of Phoenicopterus ruber (greater flamingo) and Pelecanus onocrotalus (white pelican) which reproduce in the lake and which are in the red list have been tried to study more detailed. The counts have been made before their distribution on the water was changed. For song birds, the convenient habitats around the lake have been gone and the birds which were seen and heard have been recorded. Totally 215 species and 4 subspecies in 50 familyas have been established around the lake. In addition, 124 species of 215 species have been seen in summer. By the result of this study, it is thought that the collected ornithological datas could be useful for the solution of the problems which Seyfe Lake faces to. Science code Key Words Page number Adviser 6001018 Birds, Seyfe Lake, Avifauna, Birds of Seyfe Lake 145 Prof. Dr. Selahattin SALMAN