Toz enjeksiyon kalıplama makinelerinde enjeksiyon hızı ve kalıp içi basıncı kontrolunun teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of injection speed and cavity pressure control in powder injection molding machines
- Tez No: 93480
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
TOZ ENJEKSİYON KALIPLAMA MAKINALARINDA ENJEKSİYON HIZI VE KALIP İÇİ BASINCI KONTROLÜNÜN TEORİK VE DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Doktora Tezi) İlhami YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Bu çalışmanın amacı, bilgisayar kontrollü, elektrohidrolik servovalf ile kumanda edilen toz enjeksiyon kalıplama makinalannda son parça kalitesinde çok etkili olan enjeksiyon hızı ve kalıp içi basıncının yüksek doğrulukla kontrolü için ayrıntılı bir sistem modeli geliştirmek ve bunu deneysel çalışmalarla doğrulamaktır. Bu amaçla, bu alanda bundan önce yapılmış çalışmalar incelenerek olumlu ve olumsuz yönleri belirlenmiş, toz enjeksiyon kalıplama sisteminin ayrıntılı bir sistem ve matematik modeli oluşturulmuş, yapılan teorik simülasyon çalışmaları ile sistemin dinamik davranışını en çok etkileyen parametreler belirlenmiş, elde edilen veriler ışığında kapalı çevrim kontrol sistemi tasarlanıp imal edilerek kontrol gerçekleştirilmiş, teorik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştınlmıştır. Bilim Kodu : 625.01.03 Anahtar Kelimeler : toz enjeksiyon kalıplama, elektrohidrolik sistem, hidrolik enjeksiyon hıza kontrolü veya basmç kontrolü Sayfa Adedi : 203 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
11 THEORETICAL AND EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF INJECTION SPEED AND CAVITY PRESSURE CONTROL IN POWDER INJECTION MOLDING MACHINES (Ph.D. Thesis) İlhami Yİ?İT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY May, 2000 ABSTRACT In this study, using a computer controlled powder injection molding setup driven by an electro-hydraulic servovalve, the injection speed and cavity pressure control of a powder injection molding machine was investigated both theoretically and experimentally. It is known that controlling the injection speed affects highly the quality of powder metal or ceramic parts produced by powder injection molding technique. For this purpose, first, the advantages and disadvantages of the studies carried out in this field were investigated. Then, a detailed system model of a powder injection molding machine was developed and the parameters affecting mostly the system behaviour was determined by carrying out theoretical simulation studies. In the light of obtained data, a closed loop control system was designed and manufactured. An accurate control of the injection speed and the cavity pressure control of the machine were realized. Comparisons were made between theoretical and experimental results, and the findings are discussed. Science Code: 625.01.03 Key Words : powder injection molding, electrohydraulic system, electrohydraulic servovalve, injection speed control, mold cavity pressure control. Page Number: 203 Advisor : Prof. Dr. Yücel ERCAN