Enerji koridorunda Türkiye'nin dünya'daki yeri ve önemi
The role and importance of Türkiye in the global energy corridor
  1. Tez No: 934797
  2. Yazar: ŞÜHEDA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada enerji kaynaklarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin nüfuslarının artması, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin yaşanması kaynakların dünyada ciddi şekilde azalmasına ve çevre sorunlarına yol açmaktadır. Türkiye ise bulunduğu coğrafi konumunun etkisiyle zengin bir hidrokarbon kaynaklarına sahip ülkelerle sınır komşusu olmasıyla ve dünyada enerjiye en fazla ihtiyaç duyan sanayileşmiş ülkelerin de Türkiye'nin hemen yanı başında olması itibariyle enerjide önemli bir koridor ülkesidir. Bu doğrultuda Türkiye, elinde tuttuğu bu önemli avantajın farkında olarak, zengin hidrokarbon kaynakların uluslararası sisteme aktarımı konusunda çalışmalara başlamıştır. 1990'lı yılların başından itibaren Bakü-Tiflis- Ceyhan Projesiyle beraber harcamış olduğu çaba ile enerji politikalarında değişime giderek sahip olduğu bu coğrafi avantajı ''enerji merkezi'' olma hedefiyle kullanmaya başlamıştır. Bu hedef doğrultusunda Türkiye 2000'li yıllardan itibaren yükselen bir grafik ortaya koymuştur. Bu çalışma ile enerji kaynakları, Türkiye üzerinden geçiş yapan enerji boru hatları incelenerek, bu hatların Türkiye'nin jeopolitik önemine etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for energy resources in the world is increasing day by day. Especially the increasing population of developing countries, industrialization and technological developments lead to a serious decrease in resources in the world and environmental problems. Turkey, on the other hand, is an important corridor country in energy as it borders countries with rich hydrocarbon resources due to its geographical location and the industrialized countries that need the most energy in the world are right next to Turkey. In this regard, Türkiye, being aware of this important advantage it holds, has started to work on the transfer of rich hydrocarbon resources to the international system. With the efforts it has made with the Baku-Tbilisi-Ceyhan Project since the early 1990s, it has changed its energy policies and started to use this geographical advantage with the aim of becoming an“energy center”. In line with this target, Türkiye has shown a rising trend since the 2000s. In this study, energy resources and energy pipelines passing through Türkiye were examined and the effects of these lines on Turkey's geopolitical importance were revealed.