Toz enjeksiyon kalıplama ile steatitten üretilmiş parçaların sinterleme davranışlarının araştırılması
Investigation of sintering behaviours of steatite parts produced by powder injection molding
  1. Tez No: 196586
  2. Yazar: MAHMUT BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM USLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Toz Enjeksiyonla Kalıplama (TEK) ile steatitten üretilmişparçaların farklı sıcaklık, hız ve bekleme zamanlarında sinterlenmesi sonucuyoğunluk, % büzülme oranı, çekme ve eğme mukavemeti özelliklerindemeydana gelen değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için üretilennumunelerin bağlayıcıları giderilmiş, farklı sıcaklık, hız ve beklemezamanlarında sinterleme işlemi gerçekleştirilmiş, her sinterleme basamağındansonra yoğunlukları Arşimet prensibi ile, mukavemetleri çekme ve üç noktalıeğme deneyleri ile ölçülmüş, bu deneyler sonunda numunelerin kırılan yüzeyleritaramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Deneyler sonucunda, % 58steatit tozu ve % 42 bağlayıcı kullanılarak üretilmiş çekme ve eğme numuneleriiçin en ideal sinterleme sonuçları bulunmuştur.Bilim Kodu : 948Anahtar Kelimeler : Steatit, sinterleme, seramik, davranış, toz enjeksiyonkalıplamaSayfa Adedi : 123Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İbrahim USLAN
Özet (Çeviri)
In this study, the properties like density, % size change, tensile and bendingstrengths due to sintering of the parts produced by Powder Injection Molding(PIM) from the steatite powder at different temperatures, heating rates andwaiting times have been investigated. First, the samples have been debinded.Then, they have been sintered at different sintering conditions. Later, theirdensities have been measured by using Archimet?s principle. Then, the tensileand three point bending tests have been carried out. Finally, the brokensurfaces of the samples have been examined under a scanning electronmicroscope. Thus, the ideal sintering conditions have been determined for thetensile and bending strengths of samples which were produced by using themixture of 58 % steatite powder and 42 % binders.Science code : 948Keywords : Steatite, sintering, ceramics, characterization, powderinjection moldingNumber of Pages : 123Supervisor : Ass. Prof. Dr. İbrahim USLAN