İşe adanmışlık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kamu sektöründeki memuriyet statüsünün aracı rolü: Çanakkale ili örneği
Mediating role of civil service status in the public sector in the relationship between work engagement and intention to leave: Example of Çanakkale province
  1. Tez No: 934809
  2. Yazar: AHMET KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İşten ayrılma niyetine sahip çalışanları elde tutabilmek insan kaynakları sorunlarından biridir. Bu bakımdan kamu kuruluşlarında geçici statüsünde çalışanlardan örgüte aidiyet ve sahiplenme beklemek zorlaşmaktadır. Literatürde işten ayrılma niyeti ve işe adanmışlık konularında yapılan çalışmalar; bu iki değişken arasında ilişkinin varlığını göstermektedir. Bu çalışmada, işe adanmışlık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide, memuriyet statüsünün aracı rolünün ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma, kamu sektöründe çalışmakta olan 256 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yüz yüze anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerinin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucu işe adanmışlık ve işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu; işe adanmışlık ve memuriyet statüsünden memnuniyet arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu; iş güvencesi memnuniyeti ve iş güvencesi endeksinin memuriyet statüsünden memnuniyet üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkisi olduğu, işten ayrılma niyeti ile memuriyet statüsünden memnuniyet arasında ise negatif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı zayıf düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca aracı değişken olarak incelenen memuriyet statüsünden memnuniyet değişkeniyle işe adanmışlık ve işten ayrılma niyeti değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü ilişkinin varlığı da tespit edilmiştir. Bulgular memuriyet statüsünden memnuniyetin işe adanmışlık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ve memuriyet statüsünün aracı rolünün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is one of the human resources problems to retain employees who have the intention to leave. In this respect, it is difficult to expect belonging and ownership to the organization from those who work in temporary status in public institutions. Studies in the literature on intention to leave and work engagement; shows the existence of a relationship between these two variables. In this study, it is aimed to reveal the mediating role of civil service status in the relationship between work engagement and intention to leave. The research was carried out with the participation of 256 employees working in the public sector. Data were collected by applying a face-to-face survey. SPSS program was used in the analysis of the obtained data. As a result of the analysis, it was found that there is a negative relationship between work engagement and intention to leave; there is a positive relationship between work engagement and satisfaction with civil service status; job security ındeks and job security satisfaction have a positive and significant effect on satisfaction with civil service status, there is a negative correlation between the intention to leave the job and the satisfaction with the civil service status, it was determined that there was a statistically significant weak relationship. In addition, it was determined that there was a statistically significant negative relationship between the satisfaction with the civil service status, which was examined as a mediator variable, and the variables of work engagement and intention to leave. the findings show that satisfaction with civil service status mediates the relationship between work engagement and intention to leave, and that civil service status has a mediating role.