Abkant tezgâhları için tek serbestlik dereceli sac destek mekanizmasının optimizasyonu ve mühendislik tasarımının yapılması
Optimization and engineering design of the single degree of freedom sheet support mechanism of the press brake machines
  1. Tez No: 934810
  2. Yazar: FURKAN TATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde enerji talebinin hızla artması, enerji verimliliği sağlamak için hem firmaları hem de tüketicileri enerji tasarrufu sağlayan ürünlere yönlendirmiştir. Özellikle endüstriyel makineler ve üretim süreçlerinde enerji verimliliği önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, abkant tezgâhları olarak bilinen sac bükme makineleriyle senkronize çalışan bir sac destek mekanizmasının optimizasyonu hedeflenmektedir. Abkant tezgâhları, farklı tonajlarda ve kalınlıklarda sacları bükme kapasitesine sahip olup, kalın saclar için destek mekanizmaları gereklidir. Çalışmanın amacı, bu mekanizmanın tasarımını optimize ederek minimum enerji tüketimi ile yüksek verimlilik sağlamaktır. Çalışmada, optimizasyon süreci için sezgisel bir yöntem olan genetik algoritma kullanılacaktır. Abkant tezgâhlarının farklı tonaj ve özellikleriyle uyumlu şekilde çalışacak olan sac destek mekanizmasının uzuv uzunlukları yani mesnet noktaları arasındaki mesafe parametreleri, bu algoritma kullanılarak optimize edilecektir. Bu optimizasyon hem enerji verimliliği hem de operasyonel verimlilik açısından en uygun tasarımı ortaya çıkaracaktır. Farklı sac kalınlıkları ve abkant tezgâhı tonajlarına göre, mekanizmanın en verimli şekilde çalışması sağlanacak ve mühendislik tasarımı ile uygun makine eleman özellikleri belirlenerek enerji tüketimi minimuma indirilecektir. Bu yöntem, özellikle endüstriyel üretimde maliyetleri azaltma ve çevresel etkileri en aza indirme açısından büyük fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing energy demand in today's world has directed both companies and consumers toward energy-efficient products to ensure energy efficiency. Particularly in industrial machinery and manufacturing processes, energy efficiency has become a critical issue. This study aims to optimize a sheet support mechanism that operates synchronously with press brakes, which are commonly used for sheet bending. Press brakes are capable of bending sheets of varying thicknesses and tonnages, and support mechanisms are essential for processing thicker sheets. The primary objective of this study is to optimize the design of this mechanism to achieve maximum efficiency with minimal energy consumption. A heuristic method, the Genetic Algorithm, will be employed for the optimization process. The distance parameters between the linkage points (i.e., the lengths of the limbs) of the sheet support mechanism, designed to work in harmony with press brakes of different tonnages and specifications, will be optimized using this algorithm. This optimization will result in a design that is most suitable in terms of both energy efficiency and operational effectiveness. The mechanism will be tailored to operate efficiently for different sheet thicknesses and press brake tonnages, minimizing energy consumption by defining appropriate mechanical element characteristics through engineering design. This approach offers significant advantages, particularly in reducing costs and minimizing environmental impacts in industrial production.