Türkiye'de altın bankacılığının makro ekonomik değişkenlerle analizi
Analysis of gold banking in Turkey with macro economic variables
  1. Tez No: 934811
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Altın, fiat para gibi devletlerin kontrolünde olmayan bir varlıktır. Keşfedildiği günden beri hem değer saklama hem de yatırım aracı olma gibi özelliklerini korumaktadır. Günümüzde altına ilişkin yatırımların genel olarak fiziki ya da menkul kıymet şeklinde yapıldığı görülmektedir. Bunlara ek olarak Türkiye'de altın bankacılığı yoluyla altın depo hesapları yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Bu tezde Türkiye'de altın bankacılığının gelişimi, ürünleri ve altına dayalı yatırım araçları yanında altının özellikleri, nasıl oluştuğu, çıkarılması, çıkarılma maliyeti, kullanıldığı alanlar, arz ve talep durumu, para olarak kullanılma süreçleri, merkez bankalarının altınla ilgili rezerv politikaları ele alınmıştır. Ayrıca altın bankacılığının göstergesi olarak alınan altın depo hesaplarının diğer makro ekonomik değişkenlerle ilişkisi Bayer ve Hanck Eşbütünleşme testi, Toda Yamamoto ve Fourier Toda Yamamoto Nedensellik testleri yardımıyla analiz edilmiştir. Toda Yamamoto Nedensellik analizi sonucundan sadece dolar faizinden altın depo hesaplarına; Fourier Toda Yamamoto Nedensellik analizi sonucundan ise altın fiyatından, BİST reel getiriden, Kbg/TL'den ve dolar faizden altın depo hesaplarına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold, like fiat money, is an asset that is not under the control of states. Since the day it was discovered, it has maintained its properties of being both a store of value and an investment tool. Today, it is seen that investments in gold are generally made in the form of physical or securities. In addition to these, gold deposit accounts are used as an investment tool through gold banking in Turkey. In this thesis, the development of gold banking in Turkey, its products and gold-based investment instruments, as well as the characteristics of gold, how it is formed, its extraction, its extraction cost, the areas in which it is used, the supply and demand situation, the processes of using it as money, and the reserve policies of central banks regarding gold were discussed. In addition, the relationship of gold deposit accounts, taken as an indicator of gold banking, with other macroeconomic variables was analyzed with the help of the Bayer and Hanck Cointegration test, Toda Yamamoto and Fourier Toda Yamamoto Causality test. As a result of Toda Yamamoto's Causality analysis, a one-way causality relationship was determined only from the dollar interest to gold deposit accounts. On the other hand, due to the Fourier Toda Yamamoto Causality analysis, a one-way causality relationship was determined from the gold price, BIST real return, Kbg/TL, and dollar interest to gold deposit accounts.