Perception of the Ambiguous Stimuli under Emotional Arousal
Duygusal Uyarılma Altında Belirsiz Uyaranların Algılanması
- Tez No: 934860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DAVID FIELD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Önceki çalışmalar, duygusal uyarılmanın sonraki nötr uyaranların algılanmasını kolaylaştırdığını göstermiştir. Ancak, duygusal uyarılmanın belirsiz nötr uyaranlar üzerindeki etkisi halen net değildir. Bu çalışmanın amacı, duygusal uyarılmanın belirsiz uyarıcıların algılanması üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya University of Reading'de öğrenim gören 48 lisans ve lisansüstü öğrenci (39 kadın, 9 erkek, Ortamala yaş=22.02, Ss=4.03) katılmıştır. Bir çift dengesiz Gabor yaması üst üste bindirildi ve belirsiz bir hareket yaratmak için birbirinin aksi yönde hareket ettirildi. İki belirsizlik koşulu vardı; yüksek ve düşük belirsiz. Hareket algılama performansı duygusal manipülasyondan önce bir başlangıç görevi ile ölçülmüştür. Ardından, ana görevde, katılımcılardan yüksek veya düşük duygusal uyarıcı sesi duyduktan sonra uyaranların hareket yönünü belirtmeleri istendi. Sonuçlar, duygusal olarak uyarıcı sesleri duymanın belirsiz uyaranların algısını geliştirdiğini gösterdi. Katılımcıların, duygusal uyarılma altında uyaranların yüksek kontrast bileşeninin hareket yönünü algılama olasılıkları daha yüksekti. Bunlar, duygusal uyarılmanın, belirsizliği yüksek kontrast lehine belirsizlik algısında bir azalmaya neden olduğunu öne sürüyor. Bunun yanırısa, sonuçlar duyguların belirginligi yüksek uyaranın algi artirdiğını öneren ABC (Arousal Biased Computition; Yanıltan Uyarıcı Yarışması) teorisinin tahminleriyle uyumlu yöndedir. Önceki araştırmaları genişleten bu çalışma, belirsiz uyaranların algısının duygusal uyarıcı ile de manipüle edilebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Previous studies showed that emotional arousal facilitates perception of the subsequent neutral stimuli. However, the effect of emotional arousal on ambiguous neutral stimuli is remaining unclear. The purpose of the study is to examine the effect of emotional arousal on the perception of ambiguous stimuli. Participants were 48 undergraduate and postgraduate students (39 female, 9 male; Mage=22.02, SDage=4.03) in University of Reading. A pair of unbalanced Gabor patches were superimposed and moved opposite direction to each other's to create ambiguous motion. There were two ambiguity conditions; high- and low- ambiguous. The motion perception performance prior to emotional manipulation was measured by an initial task. Then, in the main task, participants were asked to indicate motion direction of the stimuli after hearing an either high- or low-emotional arousal sound. Results indicated that hearing emotionally arousing sounds enhanced the perception of the ambiguous stimuli. Participants were more likely to perceive the motion direction of the higher contrast component of the stimuli under emotional arousal. These suggest that emotional arousal induces a reduction on ambiguity in favour of the high salient. Moreover, the results were in line with the predictions of the ABC (Arousal-Biased Competition) theory which suggests an emotional enhancement of the high salient stimulus. Extending the previous research, this study showed that the perception of the ambiguous stimuli can be also manipulated by emotional arousal.