Otantik liderliğin sessiz istifa ve işten ayrılma eğilimine etkisi: Gıda sektöründe bir uygulama
The effect of authantic leadership on quiet quiting and turnover intention: A study in food industry
- Tez No: 934861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sessiz istifa, çalışanların fiziksel olarak işyerinde bulunmalarına rağmen yaptıkları işe karşı bağlılık ve motivasyon konusunda bir düşüş yaşamaları durumunu ifade etmektedir. Bu kavram, çalışanların işlerine olan ilgilerinin azaldığı ancak gerçek anlamda istifa etmedikleri bir durumu tanımlamaktadır. Literatürde yeni bir kavram olarak ele alınan sessiz istifa, çalışanların iş tatminsizliği veya tükenmişlik hisleriyle bağlantılıdır. Bu yüzden bu çalışmada sessiz istifanın işten ayrılma niyetine olan etkisi araştırılmış ve pozitif bir liderlik davranışı olan otantik liderliğin bu kavramlarla olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırma grubu olarak İstanbul'da yer alan gıda sektöründe öne çıkan özel bir şirkette çalışan 187 beyaz yakalı birey seçilmiştir. Çalışmada yapılan araştırma neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar çalışanların sessiz istifa sürecine başlamalarının ardından bu sürecin işten ayrılma eğilimine yol açtığını göstermektedir. Buna ek olarak günümüzün hızlı değişen ekonomik ve teknolojik şartlarında otantik liderlik davranışının çalışanların sessiz istifa ile işten ayrılma eğilimleri üzerinde anlamlı pozitif bir etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quiet quitting refers to a situation where employees are physically present at the workplace but experience a decline in engagement and motivation. This concept describes a situation in which employees lose interest in their work but do not actually resign. Quiet quitting, which is considered as a new concept in the literature, is linked to employee's feelings of job dissatisfaction or burnout. Therefore, this study investigates the effect of quitting quiet on the intention to leave the job and examines the relationship between this concept and authentic leadership, a form of positive leadership behavior. As the research group, 187 white-collar individuals working in a private company in Istanbul, which is prominent in the food sector, were selected. The findings obtained because of the research conducted in the study were evaluated and recommendations were presented. The results indicate that, after beginning the quitting quiet process, employees are more likely to develop an intention to leave the job. Additionally, it has been determined that, under today's rapidly changing economic and technological conditions, authentic leadership behavior has a significant positive impact on employees' tendencies toward quitting quiet and their intention to leave the organization.