Farklı standartlara sahip mühimmatları taşıyan ve güvenli ayrılmasını sağlayan evrensel salan tasarımı
Design of a universal bomb rack unit for carrying and safely releasing munitions with different standarts
- Tez No: 934889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEYMAN MAHOUTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Askeri hava araçlarından atılan serbest düşümlü ve güdümlü mühimmatları taşımakta ve güvenli ayırmakta kullanılan ekipmanlara salan denir. Salanlarda pistonların itme kuvvetini gerçekleştiren piroteknik ve pnömatik sistem kullanıldığı gibi, yalnızca yer çekiminden faydalanan salanlar da bulunmaktadır. Piston mekanizmasına sahip salanlar kancalarını açarak içlerindeki piston mekanizmasıyla yükü hızla iterek ayrılma sonrası aerodinamik kuvvet etkisiyle askeri hava aracına çarpma ihtimalini ortadan kaldırmaktadırlar. Bu çalışma, askeri hava araçlarında NATO ve doğu bloğu mühimmatlarını taşıyıp, güvenli ayrılmasını sağlayan piroteknik salanın sistem mühendisliği faaliyetlerini, mekanizma, elektriksel ve akışkan sistem tasarımları ve analizlerini içermektedir. Bu amaçla öncelikle salanlar hakkında bilgi verilip, tarihsel süreçlerine değinilmiştir. Ardından sistem mühendisliği faaliyeti olarak iki standardın salanları incelenmiş, yer atış testleriyle uygulanan kuvvetler, mühimmatların ayrılma hızları ölçülmüştür. Mekanizma tasarımında doğu bloğu standardı 250 mm, NATO standardı 14 inç ve 30 inç aralıklı kancalar tasarlanıp birbirlerine kollarla bağlanarak, ADAMS programında simüle edilip mühimmatların güvenle ayrıldığı görülmüştür. Elektriksel tasarımda her iki standardın mühimmatlarını aktif edebilen tapa aktifleştirme birimi, yüklenme durumunu bildiren pozisyon anahtarı, kartriçleri ateşleyen ateşleme ünitesi, elektriksel değerlere uygun direnç, kablolar seçilmiştir. Akışkan sistem tasarımında Simcenter Amesim programında kartriçlerin ateşlenmesi, yüksek basınçlı yanma gazının mekanizma açma pistonunu itmesi ve orifislerden geçerek itici pistonları hareketlendirmesi modellenip pistonların uyguladığı kuvvet ve mühimmat ayrılma hızları grafiklerle okuyucuyla paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Equipment used to carry and safely release free-fall and guided munitions from combat aircraft is called a bomb rack unit. While BRUs use pyrotechnic or pneumatic systems to provide thrust for their pistons, there are also gravity release BRUs rely solely on gravity without any thrust providing piston. BRUs with piston mechanism eliminate the risk of the payload colliding with the combat aircraft due to aerodynamic forces after separation. This study presents system engineering activities and the design and analysis of mechanical, electrical, and fluid systems for a pyrotechnic BRU capable of safely carrying and releasing of NATO and Eastern Bloc munitions from combat aircrafts. For this purpose, an overview of BRUs is provided, including their historical development. Subsequently, as system engineering process, BRUs conforming to both standards were examined, ground tests were conducted to determine applied forces, and munition end of stroke velocity. In mechanism design, hooks with 250 mm, 14-inch, and 30-inch spacings were designed, connected by links, and simulated using ADAMS to confirm safe release of the munitions. In electrical design, components compatible with both standards were selected, including arming units to activate munitions, a position switch to communicate munition load status to aircrafts, a contact firing assembly for firing cartridges, resistors, and cables chosen based on calculated electrical values. Fluid system design in Simcenter Amesim simulated cartridge ignition, the activation of the slave piston, and propulsion pistons by pressurized gas through orifices. Graphical results illustrated the forces applied by pistons and corresponding munition EOS velocity for reader's insight.