Neoliberal dönemde konut hakkı bağlamında konut kooperatifleri: Ankara'da bir saha çalışması
Housing cooperatives in the context of the right to housing in the neoliberal period: A field study in Ankara
  1. Tez No: 934890
  2. Yazar: ÇINAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
1970'li yıllardan itibaren küresel ölçekte etkisini hissettiren neoliberal politikalar, hak kavramının yeniden ele alınmasına neden olmuş ve özellikle sosyal haklar başta olmak üzere en temel insan haklarının bireyler açısından erişilebilirlik düzeyinde kısıtlamalara yol açmıştır. Bu dönemde, işgücünün üretim sürecindeki niceliksel rolü azalırken, sosyal hakların sağlanmasında önemli bir araç olan sosyal politika mekanizmaları da dönüşüme uğramıştır. Bu bağlamda, bir kendi kendine yardım kurumu olarak işlev gören kooperatifler, bireylerin sosyal haklara erişiminde daha ön plana çıkan organizasyonel yapılar haline gelmiştir. Bu çalışma, neoliberal dönemde giderek derinleşen konut sorununu ele almakta ve özellikle düşük gelir gruplarının konut sorununun çözülebilmesi bağlamında konut kooperatiflerinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Ankara Kuzey Yıldızı Mahallesi'nde gerçekleştirilen nitel araştırma aracılığıyla konut kooperatiflerinin konut hakkı bağlamındaki etkinliği ele alınmıştır. Araştırma bulguları, kooperatiflerin neoliberal dönemde varlığını sürdüren sosyal ve ekonomik dayanışma mekanizmalarından biri olarak işlev gördüğünü ortaya koymakta ve 1980 sonrası dönemde konut sorununun çözümünde kooperatiflerin konut hakkını temin edici bir unsur olarak önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies, which have made their impact felt on a global scale since the 1970s, have led to a reassessment of the concept of rights and led to restrictions in the level of accessibility of the most basic human rights, especially social rights, for individuals. In this period, while the quantitative role of labour in the production process has decreased, social policy mechanisms, which are an important tool in ensuring social rights, have also been transformed. In this context, cooperatives, which function as self-help institutions, have become more prominent organisational structures for individuals to access social rights. This study addresses the housing problem that has deepened in the neoliberal era and aims to examine the role of housing cooperatives in solving the housing problems of low-income groups. In this context, a qualitative study conducted in Ankara's Kuzey Yıldızı neighbourhood examines the effectiveness of housing cooperatives in the context of the right to housing. The findings of the study reveal that co-operatives function as one of the social and economic solidarity mechanisms that have continued to exist in the neoliberal period, and show that co-operatives have assumed an important role as a factor that ensures the right to housing in solving the housing problem in the post-1980 period.