Kredi Temerrüt Takası (CDS) fiyatlanmasında asimetrik dinamikler: Türkiye örneği
Asymmetric dynamics in Credit Default Swap (CDS) Pricing: The case of Türkiye
- Tez No: 934903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Türkiye CDS primini etkileyen ulusal ve uluslararası faktörlerin asimetrik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada 2008:12-2024:05 dönemine ilişkin aylık frekanstaki veriler kullanılarak NARDL yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak Türkiye'ye ait 5 yıllık Kredi Temerrüt Swap'ı, bağımsız değişkenler olarak da faiz oranı, tüketici fiyat endeksi, uluslararası rezerv, BİST, petrol fiyatı ve VIX endeksi olarak belirlenmiştir. Öncelikle ADF ve Lee ve Strazicich (2003) birim kök testleriyle değişkenlerin durağanlık dereceleri belirlenmiştir. Ardından NARDL modeli ile uzun ve kısa dönem dinamikleri analiz edilmiştir. Tahmin edilen NARDL modelinde CDS ile bağımsız değişkenlerin uzun dönemde birlikte hareket ettiği bulgusuna ulaşılmıştır. Wald testi uzun dönem sonuçlarına göre CDS ile petrol fiyatı, faiz oranı ve TÜFE değişkenleri arasında uzun dönemde asimetrik ilişki olduğu belirlenmiştir. Kısa dönem Wald testi sonuçlarına göre ise CDS ile BİST ve rezervler arasında asimetrik ilişki olduğu tespit edilmiştir. NARDL uzun dönem katsayıları sonuçlarına göre CDS ile VIX, TÜFE ve petrol fiyatı arasındaki ilişki pozitif bulunurken, BİST ile negatif ilişki tespit edilmiştir. VIX endeksi, petrol fiyatı ve TÜFE'deki artışlar CDS'i arttırıken bu değişkenlerdeki azalışlar ise CDS'i azaltmaktadır. BİST'teki artış CDS'i azaltırken, yaşanan azalış ise CDS primini yükseltmektedir. Kısa dönem katsayılarına göre ise CDS ile BİST ve rezervler arasında negatif ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre bu değişkenlerdeki artışın CDS primini azalttığı, azalışın ise CDS primini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the asymmetric effects of national and international factors influencing Türkiye's CDS premium. For this purpose, the NARDL method was employed using monthly frequency data for the period 2008:12–2024:05. In the study, Türkiye's 5-year Credit Default Swap is used as the dependent variable, while the interest rate, consumer price index, international reserves, BIST, oil price, and VIX index are selected as independent variables. Firstly, the stability degrees of the variables were determined by ADF and Lee and Strazicich (2003) unit root tests. Then, long and short-term dynamics were analyzed with the NARDL model. In the predicted NARDL model, it has been found that CDS and independent variables act together in the long term. According to the long-term results of the Wald test, it has been determined that there is an asymmetric relationship between CDS and oil price, interest rate and CPI variables in the long-term. According to the results of the short-term Wald test, it has been found that there is an asymmetric relationship between CDS, BIST and reserves. According to the results of NARDL long-term coefficients the relationship between CDS and VIX, CPI and oil price was found to be positive, while a negative relationship was found with BIST. Increases in VIX, oil price and CPI increase CDS, while decreases in these variables reduce CDS. The increase in BIST reduces CDS, while the decrease increases the CDS premium. According to the short deciency coefficients, it was found that there is a negative relationship between CDS and BIST and reserves. The results obtained from the analyses indicate that an increase in these variables reduces the CDS premium, while a decrease in them increases the CDS premium.