Elektronik atıklardan değerli metal geri kazanımı
Recovery of valuable metals from electronic waste
- Tez No: 934930
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, elektronik atıkların (e-atık) içerdiği değerli metallerin geri kazanımı ve bu sürecin çevresel ve ekonomik etkilerini ele almaktadır. Teknolojik gelişmeler ve tüketici elektroniği kullanımının artmasıyla birlikte elektronik atık miktarı hızla artmakta, bu da doğal kaynaklar ve çevre üzerinde baskı yaratmaktadır. E-atıklar, altın, gümüş, platin, bakır ve paladyum gibi değerli metaller içerir ve bu metallerin geri kazanımı hem çevre koruma hem de ekonomik sürdürülebilirlik açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Tezde, elektronik atıkların geri dönüştürülmesiyle madencilik faaliyetlerine olan talebin azalabileceği, enerji tasarrufu sağlanabileceği ve doğal kaynakların korunabileceği vurgulanmaktadır. Ayrıca, geri kazanılan metallerin ekonomik değeri sayesinde geri dönüşüm endüstrisinin büyüme potansiyeli ele alınmaktadır. Bu süreçler hem çevresel ayak izini azaltmakta hem de değerli kaynakların yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlamaktadır. Çalışma, geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesi, atık toplama sistemlerinin iyileştirilmesi ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gibi öneriler sunarak, geri kazanım süreçlerinin daha verimli hale getirilmesini önermektedir. Sonuç olarak, elektronik atıkların etkin bir şekilde yönetilmesi ve geri dönüşümün teşvik edilmesi hem çevresel sürdürülebilirlik hem de ekonomik kazanç açısından kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the recovery process of valuable metals contained in electronic waste (e-waste) and the environmental and economic impacts of this process. With the advancement of technology and the increasing use of consumer electronics, the volume of electronic waste is rapidly rising, placing significant pressure on natural resources and the environment. E-waste contains valuable metals such as gold, silver, platinum, copper, and palladium, and recovering these metals presents a substantial opportunity for both environmental protection and economic sustainability. The thesis emphasizes that the recycling of electronic waste can reduce the demand for traditional mining activities, conserve energy, and help preserve natural resources. Additionally, the economic value of recovered metals contributes to the growth potential of the recycling industry, providing economic benefits. These processes are crucial for reducing the environmental footprint and reintroducing valuable resources into the economy. The study proposes strategies for improving recycling technologies, enhancing waste collection systems, and raising public awareness about electronic waste, thereby suggesting ways to make recovery processes more efficient. In conclusion, effective management of electronic waste and the promotion of recycling play a critical role in both environmental sustainability and economic gain.