(s,S) tipli yarı-markov envanter modellerde moment bazlı yaklaşımlar
Moment based approximations for semi-markovian inventory models of type (s,S)
  1. Tez No: 893009
  2. Yazar: FEYROUZ BAGHEZZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YAZIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, literatürdeki önemli stok kontrol modellerinden biri olan (s,S) tipli yarı- Markov bir envanter model için moment bazlı yaklaşımlar geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu model için literatürde çeşitli asimptotik açılımlar bulunmaktadır. Tüm bu çalışmalar, temelde talep rasgele değişkenlerinin dağılım fonksiyonu olan F(t)^'nin yapısının bilinmesi koşuluna dayanmakta ve bu koşul doğrultusunda üretilen yenileme fonksiyonunun asimptotik açılımının elde edilmesini gerektirmektedir. Ancak, yenileme fonksiyonunun elde edilmesi belirli dağılım aileleri için zor olabilmekte, yenileme fonksiyonu elde edilse bile bu fonksiyonun matematiksel yapısı uygulamada zorluklar yaratabilmektedir. Ancak, birçok durumda F(t)^' momentlerini hesaplamak oldukça basittir. Bu nedenle, bu çalışmada (s,S) stokastik kontrol modelinin belli özellikleri talep rasgele değişkenlerinin yalnızca ilk üç momentinin bilinmesi koşuluna dayanılarak incelenmiştir. Bu metotla (s,S) tipli stokastik kontrol modelini ifade eden stokastik sürecin ergodik dağılımı ve ergodik dağılımın n. dereceden momentleri için basit ve kompakt yaklaşımlar elde edilmiştir. Bu çalışmada, yenileme fonksiyonu için Kambo vd., (2012) tarafından önerilen, yenileme fonksiyonunu oluşturan rasgele değişkenlerin ilk üç momentine dayalı yaklaşım kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop moment-based approximations for a semi-Markov inventory model of type (s,S), which is one of the important inventory control models in the literature. There are various asymptotic expansions for this model in the literature. All these studies are basically based on the condition of knowing the structure of the distribution function F(t) of the demand random variables and obtaining the asymptotic expansion of the renewal function generated in accordance with this requirement. However, obtaining the renewal function may be difficult for certain families of distributions, and even if the renewal function is obtained, the mathematical structure of this function may create difficulties in practice. In many cases, it is simple to compute the moments of F(t). Therefore, in this study, certain properties of the (s,S) stochastic control model are investigated based on the condition that only the first three moments of the demand random variables are known. With this method, simple and compact approximations are obtained for the ergodic distribution of the stochastic process expressing the stochastic control model of type (s,S) and for the nth-order moments of the ergodic distribution. In this study, we use the approach proposed by Kambo et al. (2012) for the renewal function based on the first three moments of the random variables constituting the renewal function.