Pos (Adana)'ta etnobotanik bir çalışma
An ethnobotanical study in Pos (Adana)
- Tez No: 935028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Adana ili Aladağ ilçesinde yöresel olarak yayılış gösteren bitkilerin etnobotanik yönü araştırılarak çalışma yapılmıştır. Yöreye has bitkilerin bilgileri; Aladağ köyleri tek tek gezilmek suretiyle, yılın 4 mevsiminde bitki taksonlarının yetiştiği aylar dikkate alınarak fotoğraflanmış ve bu işe meraklı ve alakadar olan halk ile görüşülmüş ve ortaya konulmuştur. Araştırma alanındaki 58 familyaya ait 110 taksonun, yöre halkı tarafından 72 adet gıda, 86 adet tıbbi, 21 adet süs 18 adet İçecek, 9 adet baharat, 27 adet eşya ve 12 adet hayvan yemi maksadıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu sahanın bazı köylerinin diğer köylere nispeten etnobotanik amaçlı kullanımı daha yoğun bir şekilde gözlemlenmiş ve adeta bu işi kendilerine meslek haline getirmişlerdir. Bitkiler en fazla tıbbi ve gıda amaçlı tüketilmektedir.
Özet (Çeviri)
A study was conducted by investigating the ethnobotanical aspect of plants spreading locally in the Aladağ district of Adana province. Information on plants specific to the region was obtained by visiting Aladağ villages one by one, taking into account the months in which plant taxa grow in 4 seasons of the year, and interviews were conducted with the people who were interested and interested in this work. It was determined that 110 taxa belonging to 58 families in the research area were used by the local people for 72 food, 86 medical purposes, 21 ornamental, 18 beverages, 9 spices, 27 goods and 12 animal feed purposes. It was observed that some villages in this area were used more intensively for ethnobotanical purposes compared to other villages, and they almost made this work their profession. Plants are mostly consumed for medical and food purposes.