Fen bilimleri ve sınıf öğretmenlerinin yaşam becerileri pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi: Ölçek geliştirme ve uygulama çalışması
Examining the life skills pedagogical content knowledge of science and classroom teachers: Scale development and implementation study
  1. Tez No: 935027
  2. Yazar: BERNA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri ve sınıf öğretmenlerinin girişimcilik, analitik düşünme ve yaratıcı düşünme becerilerine yönelik pedagojik alan bilgilerini belirlemek amacıyla ölçek geliştirmek ve öğretmenlerin girişimcilik, analitik düşünme ve yaratıcı düşünme becerilerine yönelik pedagojik alan bilgi düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ölçek geliştirme aşamaları ve nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli olarak karşılaştırmalı ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Örneklem yöntemi olarak orantısız tabakalı örneklem yöntemi seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu resmi ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve bilim-sanat merkezi görev yapan sınıf ve fen bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Geliştirilen girişimcilik pedagojik alan bilgisi (G-PAB) ölçeği 339 fen bilimleri ve sınıf öğretmenine, analitik düşünme pedagojik alan bilgisi (AD-PAB) ölçeği 341 fen bilimleri ve sınıf öğretmenine ve yaratıcı düşünme pedagojik alan bilgisi (YD-PAB) ölçeği 320 fen bilimleri ve sınıf öğretmeni olmak üzere 1000 öğretmene uygulanmıştır. Ölçeklerinin güvenirlik ve geçerlik analizleri için sırasıyla açımlayıcı faktör analizi (AFA), paralel analiz yöntemi ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) kullanılmıştır. AFA analizinde temel bileşenler analizi (TBA) ve maximum likelihood (maksimum olasılık) faktör çıkarma yöntemleri kullanılırken döndürme tekniği olarak maddeler birbiri ile ilişkili olduğu için oblimin döndürme tekniği kullanılmıştır. Bu analiz çalışmaları için SSPS 25.0 versiyonu kullanılmıştır. Ölçeklerin iç tutarlılık katsayı (cronbach's alfa), madde toplam korelasyonu ve alt-üst %27 grup karşılaştırmaları yapılmıştır. Ölçeklerin geçerlik çalışmasında, kapsam geçerliği, görünüş geçerliği ve yapı geçerliği incelenmişir. DFA analizleri için Jamovi 2.3.28 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, güvenirlik ve geçerliği kanıtlanmış, Girişimcilik Bilgi (GB)- Girişimcilik Pedagojik Alan Bilgisi (GPAB)- Pedagojik Alan Bilgisi (PAB)- Girişimcilik Alan Bilgisi (GAB)- Alan bilgisi (AB) olmak üzere 24 maddeden oluşan Girişimcilik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (G-PAB), Analitik Düşünme Pedagojik Alan Bilgisi (ADPAB)- Analitik Düşünme Alan Bilgisi (ADAB)- Pedagojik Alan Bilgisi (PAB)- Analitik Düşünme Bilgisi (ADB) olmak üzere 28 maddeden oluşan Analitik Düşünme Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (AD-PAB); Yaratıcı Düşünme Pedagojik Alan Bilgisi (YDPAB)- Alan Bilgisi (AB)- Yaratıcı Düşünme Bilgisi (YDB)- Pedagojik Alan Bilgisi (PAB) olmak üzere 20 maddeden oluşan Yaratıcı Düşünme Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (YD-PAB) geliştirilmiştir. G-PAB cinsiyet değişkenine göre farklılaşma göstermezken, okul türü, mesleki deneyim, mezun oldukları fakülte, branş ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşma göstermiştir. AD-PAB okul türü ve öğrenim durumu değişkenine göre farklılaşma göstermezken, mesleki deneyim, mezun oldukları fakülte, branş ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılaşma göstermiştir. YD-PAB okul türü, branş ve öğrenim durumu değişkenine göre farklılaşma göstermezken, mesleki deneyim, mezun oldukları fakülte ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılaşma göstermiştir. 2024 Türkiye Maarif Modeli kapsamında hazırlanan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan becerilere yönelik PAB çerçevesi çalışılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop a scale to determine the pedagogical content knowledge of science and classroom teachers regarding entrepreneurship, analytical thinking and creative thinking skills and to determine whether the pedagogical content knowledge levels of teachers regarding entrepreneurship, analytical thinking and creative thinking skills show significant differences according to some demographic variables. In the study, comparative relational screening method was used as the relational screening model from the scale development stages and quantitative research methods. Disproportionate stratified sampling method was chosen as the sampling method. The study group of the research consists of classroom and science teachers working in official primary schools, secondary schools, imam hatip secondary schools and science-art centers. The developed entrepreneurship pedagogical content knowledge (E-PCK) scale was applied to 339 science and classroom teachers, analytical thinking pedagogical content knowledge (AT-PCK) scale was applied to 341 science and classroom teachers and creative thinking pedagogical content knowledge (CT-PCK) scale was applied to 1000 teachers, including 320 science and classroom teachers. For the reliability and validity analyses of the scales, exploratory factor analysis (EFA), parallel analysis method and confirmatory factor analysis (CFA) were used, respectively. While principal component analysis (PCA) and maximum likelihood factor extraction methods were used in the EFA analysis, oblimin rotation technique was used as the rotation technique since the items were related to each other. SSPS 25.0 version was used for these analysis studies. Internal consistency coefficient (cronbach's alpha), item total correlation and lower-upper 27% group comparisons of the scales were made. In the validity study of the scales, content validity, face validity and construct validity were examined. Jamovi 2.3.28 program was used for CFA analyses. As a result of the research, the following were developed: Entrepreneurship Pedagogical Content Knowledge (E-PCK) consisting of 24 items including Entrepreneurship Knowledge (EK) - Entrepreneurship Pedagogical Content Knowledge (EPCK) - Pedagogical Content Knowledge (PCK) - Entrepreneurship Content Knowledge (ECK) - Content Knowledge (CK); Analytical Thinking Pedagogical Content Knowledge Scale (AT-PCK) consisting of 28 items including Analytical Thinking Pedagogical Content Knowledge (ATPCK) - Analytical Thinking Content Knowledge (ATCK) - Pedagogical Content Knowledge (PCK) - Analytical Thinking Knowledge (ATK); Creative Thinking Pedagogical Content Knowledge Scale (CT-PCK) consisting of 20 items including Creative Thinking Pedagogical Content Knowledge (CT-PCK) - Content Knowledge (CK) - Creative Thinking Knowledge (CTK) - Pedagogical Content Knowledge (PCK) were developed, the reliability and validity of which were proven. While E-PCK did not differ according to the gender variable, it differed according to the variables of school type, professional experience, faculty they graduated from, branch and educational status. While AT-PCK did not differ according to the variables of school type and educational status, it differed according to the variables of professional experience, faculty they graduated from, branch and gender. While CK-PCK did not differ according to the variables of school type, branch and educational status, it differed according to the variables of professional experience, faculty they graduated from and gender. The PCK framework for the skills included in the Science Course Curriculum prepared within the scope of the 2024 Turkey Maarif Model can be studied.