Dünya savaşları arası dönemde Türk ve İngiliz romanlarında sosyolojik bir olgu olarak intihar
Suicide as a social fact in Turkish and English novels written in interwar period
- Tez No: 935033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERFİN VARIŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu doktora tezi, I. ve II. Dünya Savaşları arasında yazılmış Türk (Dudaktan Kalbe, Fatih-Harbiye, Mezar Kazıcılar) ve İngiliz (Bayan Dalloway, Cesur Yeni Dünya, On Kişiydiler) romanlarında yer alan intihar olgusunu sosyolojik bir perspektiften incelemektedir. Çalışmada, bu romanlardaki karakterlerin intihar eylemine yönelme sebepleri, toplumsal bağlamları ve dönemin sosyo-ekonomik koşulları ışığında ele alınmaktadır. Savaşlar, ekonomik buhranlar, modernleşme ve geleneksel değerlerin erozyonu gibi faktörlerin bireyleri intihara sürükleyen toplumsal etkileri araştırmanın merkezinde yer almaktadır. Durkheim'ın intihar teorisi temel alınarak, intiharın daha çok toplumsal bir olgu olarak nasıl şekillendiği irdelenmiştir. Bu bağlamda, tezin amacı, iki farklı kültürel ve coğrafi bağlamdaki edebi eserlerde intiharın sosyolojik temellerini anlamak, savaşlar arası dönemin bireyler ve toplumlar üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the phenomenon of suicide in Turkish (Dudaktan Kalbe, Fatih-Harbiye, Grave Diggers) and British (Mrs. Dalloway, Brave New World, Ten People) novels written between World Wars I and II from a sociological perspective. The reasons why the characters in these novels commit suicide are analyzed in the light of their social contexts and the socio-economic conditions of the period. The social effects of factors such as wars, economic depressions, modernization and the erosion of traditional values that lead individuals to suicide are at the center of the study. Based on Durkheim's theory of suicide, how suicide is shaped as a social phenomenon is analyzed. In this context, the aim of the thesis is to understand the sociological foundations of suicide in literary works from two different cultural and geographical contexts and to reveal the impact of the interwar period on individuals and societies.