İş-aile çatışmasının örgütsel sapma üzerindeki etkisinde erteleme davranışının aracı rolü
The mediating role of procrastination behavior in the effect of work-family conflict on organizational deviance
- Tez No: 935046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FERHAT ÇETİNKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, iş-aile çatışmasının örgütsel sapma üzerindeki etkisinde erteleme davranışının aracılık rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle iş-aile çatışması, örgütsel sapma ve erteleme davranışıyla ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturulmuş olup bunlara göre çalışmanın hipotezleri sunulmuştur. Ardından, çalışma kapsamında gerçekleştirilen anket uygulamasına ilişkin araştırma yöntemine ve uygulanan analizler sonucu elde edilen bulgulara ve sonuçlara yer verilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Kayseri'de faaliyet gösteren KOBİ'ler oluşturmaktadır. Anket formunda ise likert tipi ölçekler kullanılmış, araştırma modelinin doğrulanmasında kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli (KEK-YEM) tercih edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS ve Smart-PLS programları kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre iş-aile çatışmasının örgütsel sapma üzerindeki etkisinde erteleme davranışının aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra sosyo-demografik değişkenler ile ölçek puanları arasında farklılık analizleri yapılmıştır. Araştırma yapısal eşitlik modelinin kullanılması ve kavramsal değişkenlerin aracılık etkisinin incelenmesi yönüyle literatürdeki bilgi birikimine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mediating role of procrastination behavior in the effect of work-family conflict on organizational deviance. Within this scope, a conceptual and theoretical framework concerning work-family conflict, organizational deviance, and procrastination behavior was first established, and the study's hypotheses were presented accordingly. Subsequently, the research methodology and findings obtained from the survey conducted within the study were detailed, alongside the results derived from the applied analyses. The sample of the study consists of small and medium-sized enterprises (SMEs) operating in Kayseri. Likert-type scales were employed in the questionnaire, and the partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) method was used to validate the research model. SPSS and Smart-PLS programs were utilized for the analysis of the data obtained. According to the findings, procrastination behavior plays a mediating role in the effect of work-family conflict on organizational deviance. Additionally, difference analyses were conducted between socio-demographic variables and scale scores. By employing structural equation modeling and examining the mediating effects of conceptual variables, this study aims to contribute to the body of knowledge in the literature.