18 yaş ve üzeri yetişkinlerde öz denetim, sosyotelizm ve problemli akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between self-control, phubbing and problematic smartphone use in adults aged 18 years and older
  1. Tez No: 935077
  2. Yazar: GİZEM BERNA DİREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇAĞLAR ERCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma kapsamında; 18 yaş ve üzeri akıllı telefona sahip olan yetişkin bireylerde öz denetim, sosyotelizm ve problemli akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri akıllı telefon sahibi 425 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, demografik bilgi formu, Kısa Öz Kontrol Ölçeği (KÖKÖ), Genel Sosyotelist Olma Ölçeği (GSOÖ), Problemli Cep Telefonu Kullanım Ölçeği (PCTKÖ) çevrimiçi bir platform üzerinden uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 26.00 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluklarının değerlendirilmesinde Shapiro Wilks test ve Box Plot grafik analizleri kullanıldı. Nicel değişkenlerin değerlendirilmesinde, normal dağılım gösteren veriler için Student ttesti ve Oneway ANOVA; normal dağılım göstermeyen veriler için ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde, normallik dağılımına göre Pearson veya Spearman korelasyon analizi kullanılmış, aracılık analizi ise Hayes Process Macro ile yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öz denetim ile sosyotelizm arasında negatif yönde anlamlı, öz denetim ile problemli cep telefonu kullanımı arasında negatif yönde anlamlı, problemli akıllı telefon kullanımı ile sosyotelizm arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, öz denetim ile sosyotelizm arasındaki ilişkide problemli akıllı telefon kullanımının aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between self-control, phubbing, and problematic smartphone use in adult individuals aged 18 and above who own smartphones. The sample of the study consisted of 425 participants who are 18 years and older and own smartphones, residing in Turkey. Data collection tools included a demographic information form, the Brief Self-Control Scale, the General Phubbing Scale, and the Problematic Smartphone Use Scale, which were administered through an online platform. The data were analyzed using SPSS 26.00 software. The ShapiroWilk test and Box Plot graphical analyses were employed to assess the normality of the data. For the evaluation of quantitative variables, Student's t-test and One-Way ANOVA were applied to normally distributed data, whereas the Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were employed for non-normally distributed data. Relationships between variables were assessed using Pearson or Spearman correlation analysis depending on the distribution, and mediation analysis was conducted using Hayes Process Macro. The analysis revealed significant negative relationships between self-control and phubbing, as well as between self-control and problematic smartphone use. Additionally, a significant positive relationship was found between problematic smartphone use and phubbing. Furthermore, problematic smartphone use was found to mediate the relationship between self-control and phubbing.