Çocukluk çağı psikolojik travmalarının dissosiyasyon ile ilişkisinde aleksitiminin aracılık rolü
The mediating role of alexithymia in the relationship between childhood psychological traumas and dissociation
  1. Tez No: 935086
  2. Yazar: HALİME BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu yüksek lisans tezi, çocukluk çağı travmalarının (ÇÇT) dissosiyasyon üzerindeki etkilerini ve bu ilişkide aleksitiminin nasıl aracı bir rol oynayabileceğini incelemektedir. Araştırma, aleksitimi düzeyi yüksek bireylerde dissosiyasyonun daha sık görüldüğünü ortaya koyan çalışmalara dayanarak, aleksitiminin çocukluk çağı travmalarının dissosiyasyon üzerindeki etkisinde aracı bir rol oynayıp oynamadığını incelemektedir. Nicel araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, İstanbul ilinde yaşayan, 25-55 yaş aralığında 508 katılımcı ile yapılmıştır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, çocukluk çağı travmalarının dissosiyatif yaşantılar ve aleksitimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bulgular, kadınların belirli travma boyutlarında daha yüksek farkındalığa sahip olduğunu, yaşın duygusal farkındalık düzeylerini etkilediğini ve medeni durumun dissosiyatif semptomlar üzerinde anlamlı bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Dissosiyatif bozukluklar, genel olarak demografik faktörlerle doğrudan ilişkili bulunmasa da, medeni durumun belirleyici bir etken olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kullanılan ölçeklerin güvenilirliği incelenmiş ve yüksek düzeyde güvenilirlikler elde edilmiştir, ancak normallik varsayımının karşılanmaması nedeniyle parametrik olmayan testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the impact of childhood traumas (CT) on dissociation and explores how alexithymia might mediate this relationship. Based on studies showing that dissociation is more frequently observed in individuals with high levels of alexithymia, this research investigates whether alexithymia plays a mediating role in the effect of childhood traumas on dissociation. Using a relational survey model as a quantitative research design, this study was conducted with 508 participants aged between 25-55 residing in Istanbul. The sample was determined using a convenience sampling method, and data were collected through a survey. The findings of the study indicated that childhood traumas are associated with dissociative experiences and alexithymia. The results revealed that women have higher awareness in certain trauma dimensions, age influences levels of emotional awareness, and marital status has a significant impact on dissociative symptoms. Although dissociative disorders were not found to be directly related to demographic factors in general, marital status was identified as a determining factor. Furthermore, the reliability of the scales used was examined and found to be high, but non-parametric tests were employed due to the non-fulfillment of the normality assumption.