Sideritis galatica ve Sideritis gülendami adlı bitkilerin kimyasal incelenmesi
Chemical investigation of the plants nemed as of Sideritis gülendami and Sideritis galatica
- Tez No: 93512
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
SİDERİTİS GALATİCA VE SİDERİTİS GÜLENDAMİ ADLI BİTKİLERİN KİMYASAL OLARAK İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Ali DİŞLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2000 ÖZET Bu çalışmada Sideritis galatica ve Sidehtis gülendami adlı bitkiler kimyasal olarak incelenmiştir. Bu inceleme iki kısım altında yapılmıştır. İlk bölümde bitkilerin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarının hangi bileşik türünü(oz, alkoloit, saponin, iridoit, tanen, flavanoit) içerdiği ve bunların yüzde olarak miktarları bulunmuştur. İkinci kısımda ise her iki bitkideki flavanoit ve diterpenlerin yapıları üzerinde çalışılmıştır. Sideritis gûlendamfden Bileşik-A, Bileşik-B, Bileşik-C, Bileşik-D olarak isimlendirilen dört diterpen izole edilmiş saflaştırılmış ve bunların yapıları spektroskopik yöntemlerle(1H NMR, 13C NMR, APT, FTIR, UV) aydınlatılmıştır. Sideritis galatica' öan ise dört diterpen izole edilmiş ve bunlardan bir tanesi saflaştınlıp Bileşik-E olarak isimlendirilmiştir. Bu bileşiğin yapısı da spektroskopik yöntemlerle(1H NMR, 13C NMR, APT, FTIR, UV, GC-MS) aydınlatılmıştır. Ayrıca her iki bitkiden birer tane flavanoit (flavanozit) izole edilmiş ve bunlarla ilgili spektrumlar da yine şekiller bölümünde verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405 Sideritis, Diterpen, Flavanoit 141 Prof. Dr. Ahmet YAŞAR, Doç. Dr. Yılmaz YILDIRIR
Özet (Çeviri)
11 CHEMİCAL INVESTIGATION OF THE PLANTS NAMED AS OF SİDERİTİS GÜLENDAMI AND SİDERİTİS GALATİCA (Ph.D Thesis) Ali DİŞLİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT In this study, the plants named as Sideritis gülendami and Sideritis galatica were chemically investigated. It was seperated two parts. In the first part, which types of the compounds (oz, alkoloid, saponin, iridoid, tanen, fiavonoid) the root, stem, leaves, and flower of the plants included were detected. The percent amount of these compounds was also calculated. In the second part, the structure of the fiavonoid and diterpenes in both plants was studied. Four diterpenes named as Compound-A, Compound-B, Compound-C, Compound-D isolated from the Sideritis gülendami were purified. Their structure were determined by spectroscopic methods (1H NMR, 13C NMR, APT, FTIR, UV ). The four diterpenes were isolated from Sideritis galatica and one of them was purified and named as Compound-E. The structure of this compound was also determined by spectroscopic methods (1H NMR, 13C NMR, APT, FTIR, UV, and GC-MS). In addition, one fiavonoid was isolated from both plants and the related to spectrums were given in figure parts. Science Code: : 405 Keywords.Sideritis, Diterpene, Fiavonoid Page Number : 141 Adviser : Prof. Ahmet YAŞAR Assoc. Prof. Yılmaz YILDIRIR