C 1070 ve C 1080 çeliğin kaynaklanabilirliğinin araştırılması
The Investigation of C 1070 and C 1080 steels welding ability
- Tez No: 93516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
C 1070 ve C 1080 ÇELİKLERİN KAYNAKLANABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) EroIAVCIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2000 ÖZET Bu çalışmada; C 1070 ve C 1080 çeliklerin oda sıcaklığında, 250°C ve 350°C ön tav sıcaklığında bazik örtü karakterli elektrotlarla kaynaklanabilirliği araştırılmıştır. Kaynaklı numunelere makro ve mikro yapı incelemesi ile çekme, çentik ve sertlik gibi mekanik testler uygulanmıştır. Çekme ve Çentik mukavemetleri de ön tav sıcaklığı ile daha artmıştır. Karbon eşdeğerliği yüksek çeliklerin özel tedbirler alarak ve ön tav sıcaklığı uygulayarak kaynak edilebildikleri görülmüştür. Bilim Kodu : 225.04.01 Anahtar Kelimeler : Yüksek karbonlu çeliklerin kaynağı, kaynak metali, Mikro yapı ve Makro yapı Sayfa Adedi : 125 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF C 1070 AND C 1080 STEELS WELDING ABILITY (M. Sc. Thesis) Erol AVCIO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 2000 ABSTRACT In this study, The welding ability of C 1070 and C 1080 steels in the room temperature, 250°C and 350°C pre-annealing temperature is investigated by using bazik electrodes. The welded samples are examined by macro and micro structure scanning, pulling, notching and hardness tests. Pulling and notching resistances are increased according to pre-annealing temperature. It is shown that high carbon steels can be welded by taking some steps and applying pre-annealing temperatures. Science Code : 225.04.01 Key words : Welding of High-Carbon Steels, Welding Metal, Microstructure, Macrostructure. Page Numbers : 125 Supervisor. : Assoc. Prof. Dr. Adem KURT