İş yerindeki stresin çalışanın performansına etkisi
The Effect of stress on employee performance
- Tez No: 93515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
işletmelerin günümüzde yaşadığı inanılmaz düzeydeki değişiklikler, sadece iş yapma şeklini ve işletmelerin davranışlarını değiştirmemiş, ayrıca daha fazla etkin olmak gereksinimlerini de büyük oranda değiştirmiştir. 15-20 yıl önce işletmeleri etkileyen faktörler günümüze göre daha stabildi. Çoğu zaman değişiklikler, hatta krizler, işletmenin kendi içinden kaynaklanırdı. Günümüzde işletmelerin iç ve dış şartları sürekli değişkenlik göstermesi ve ortaya çıkan krizlerin de etkisiyle iş yerinde her kademede stresin artmasına neden olmakta, verimi düşürmekte ve ekonomide ciddi anlamda kayıplara yol açmaktadır. İşletmeler, bu kayıpların ortadan kaldırılması için her birimde, her alanda çalışmalarına devam etmektedir. Anahtar Kelimeler Stres, iş Yeri, iş Gücü
Özet (Çeviri)
The incredible level of changes that businesses face today not only change the way we do business or how we performed it and also change te need for the effectiveness in a great scope. 15-20 years ago the factors that influence businesses were more obvious and stable. Most of the time changes and even crisis emerged because of internal factors of a business. Due to continuous changes in internal and external conditions each and every level of the businesses face increasing stress and decreasing productivity, thus serious losses in the economy. In order to diminish such losses, businesses continue to work progressively in every department and aspect. Key Words Stress, Business, Work Force