The impact of determinants on decision-making from political academics' perspective
Siyasi akademisyenlerin perspektifinden belirleyicilerin karar alma sürecindeki etkisi
  1. Tez No: 935167
  2. Yazar: MANAL KHALED ABDO AL-AREDHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSİA RİES AHMED ABU RIES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, belirleyicilerin karar alma Siyasal Akademisyenler Perspektifinden Belirleyicilerin Karar Alma Sürecine Etkisi. Bu nicel çalışma, bilgi elde etmek için önceki çalışmalardan anket dağıtım yöntemine güvendi. Araştırma örneklemi Yemen üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşmaktadır (Sana'a Üniversitesi- Aden Üniversitesi- Taiz Üniversitesi- Ibb Üniversitesi- Hadramout Üniversitesi). Çalışmada, dağıtılan anket sayısı (130) olduğu için araştırma için uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Çalışma, gerekli istatistiksel analizi ve yapısal eşitlik modellemesi (Smart-PLS) kullanarak istatistiksel analizi yürütmek için bilgilerin geçerliliğini doğrulamak amacıyla (101) geçerli anket sorusu içeriyordu. Araştırma, en önemlisi siyasi karar alma ile olumlu ilişkili olan dört unsur (ekonomik faktörler, çıkar grupları, uluslararası ilişkiler ve kamuoyu) olmak üzere birden fazla sonuç ortaya koydu. Bu çalışma, bu faktörlerin göreceli etkisine ilişkin ampirik kanıt sağlayarak, Yemen'in siyasi karar alma sürecinin karmaşıklığını vurgulayarak alana katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmanın çıkarımları iki yönlüdür. Teorik olarak, bu araştırma siyasi karar alma süreçlerine ilişkin çeşitli bakış açılarını entegre ederek akademik söylemi zenginleştirir. Pratik açıdan, bu araştırma politika yapıcılara ve siyasi analistlere bölgesel stratejiler ve politikalar formüle edilirken dikkate alınması gereken dinamikler hakkında içgörüler sağlar. Gelecekteki araştırmalar, çalışmayı Yemen'deki diğer üniversiteleri ve zaman içindeki değişiklikleri izlemek için uzunlamasına verileri içerecek şekilde genişleterek siyasi karar alma ortamına ilişkin daha dinamik bir anlayış sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the impact of determinants on decision-making from a political academics perspective. This quantitative study relied on the questionnaire distribution method from previous studies to obtain information. The research sample consists of academics in Yemeni universities (Sana'a University- Aden University- Taiz University- Ibb University- Hadhramout University). The study used appropriate statistical methods for the research, as the number of distributed questionnaires was (130) questionnaires. The study included (101) valid questionnaire questions to verify the validity of the information to conduct the necessary statistical analysis and statistical analysis using structural equation modelling (Smart-PLS). The research revealed more than one result, the most important of which are the four elements (economic factors, interest groups, international relations and public opinion) that positively relate to political decision-making. This study contributes to the field by providing empirical evidence on the relative impact of these factors, highlighting the complexity of Yemen's political decision-making process. The implications of this research are two-fold. Theoretically, this research enriches academic discourse by integrating diverse perspectives on political decision-making processes. In practical terms, this research provides policymakers and political analysts with insights into the dynamics that must be considered when formulating regional strategies and policies. Future research should expand the study to include other universities in Yemen and longitudinal data to track changes over time, providing a more dynamic understanding of the political decision-making landscape.