Kablosuz yayın teknolojileri ile mobil cihazlar için sessiz mod uygulaması
Silent mode application for mobile devices with wireless broadcast technologies
- Tez No: 935172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAHİR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gün geçtikçe artan nüfusun etkisiyle toplumlar kalabalıklaşmaktadır. İnsanların toplu olarak bir araya geldikleri ortamlarda fayda sağlayıcı faaliyetlerin yürütülmesi için gerekli olan sessizlik ortamı zamanın teknolojik aletlerinden olan cep telefonlarının etkisiyle zaman zaman bozulmaktadır. Bu çalışmada insanların toplu olarak bulunduğu ibadethaneler, seminer salonları, sinema salonları, toplantı salonları, kütüphaneler ve benzeri ortamlarda yanlarında bulunan cep telefonlarına gelen çağrı seslerinin otomatik kapatılabilmesi konusunda yapılmış faaliyetlere yer verilmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında Kotlin programlama dili ile bir cep telefonu uygulaması geliştirilmiştir. Wi-Fi ve Bluetooth yayın yapabilen bir kart satın alınmıştır. Bu kart Eclipse IDE ile programlanarak“sessizmod”ismi ile hem Bluetooth hem de Wi-Fi yayın yapar hale getirilmiştir. Geliştirilen cep telefonu uygulaması Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerini kullanarak arka planda çalışmaktadır. Wi-Fi-Bluetooth yayın yapan cihaz elektrik prizine takılmış ve ortalama 50 metrekarelik bir alanda yayın yapmaya başlamıştır. Geliştirilen uygulama cep telefonuna yüklenmiştir. Cep telefonu üzerindeki uygulama bu yayını gördüğü anda herhangi bir bağlantıya gerek kalmadan cep telefonunu sessiz moda almış ve zil sesleri kapanmıştır. Cep telefonu yayın yapılan alandan uzaklaştığında veya yayın yapan cihaz prizden çekildiğinde telefon kendini tekrar eski moda almış ve zil sesleri normale dönmüştür. Uygulama telefonda yüklü kaldığı sürece arka planda çalışmaya devam etmiştir. Böylece“sessizmod”cihazı yayın yaptıkça“sessizmod”uygulaması herhangi bir kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan cep telefonunu otomatik olarak sessiz moda almıştır..
Özet (Çeviri)
Societies are becoming more crowded due to the increasing population every day. The atmosphere of silence, which is necessary for conducting beneficial activities in environments where people gather collectively, is occasionally disrupted by mobile phones, one of the technological devices of our time. In this study, activities related to automatically muting the ringtone of mobile phones in environments where people are collectively present, such as places of worship, seminar halls, cinema halls, meeting rooms, libraries, and similar places, have been included. Within the scope of this master's thesis, a mobile application was developed using the Kotlin programming language. A card capable of Wi-Fi and Bluetooth broadcasting was purchased. This card was programmed with the Eclipse IDE and configured to broadcast both Bluetooth and Wi-Fi under the name“sessizmod.”The developed mobile phone application runs in the background, utilizing Wi-Fi and Bluetooth features. The Wi-Fi and Bluetooth broadcasting device was plugged into an electrical outlet and started broadcasting in an area of approximately 50 square meters. The developed application was installed on the mobile phone. As soon as the application on the mobile phone detected this broadcast, it put the phone into silent mode without requiring any connection, and ringtone sounds were turned off. When the mobile phone moved away from the broadcast area or the broadcasting device was unplugged, the phone returned to its previous mode, and ringtone sounds were restored. The application continued running in the background as long as it remained installed on the phone. Thus, as long as the“sessizmod”device was broadcasting, the“sessizmod”application automatically put the mobile phone into silent mode without any user intervention.