Posttransplant allogreft biyopsilerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of post-transplant allograft biopsies
- Tez No: 935173
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada, böbrek nakli alıcılarında nakil sonrası allogreft biyopsi endikasyonları, biyopsi sonuçları, histopatolojik tanının tedaviye etkisi ve hasta ile greft sağkalımları incelendi. Gereç ve Yöntem: 2005-2019 yılları arasında böbrek nakli yapılan 598 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik ve laboratuvar verileri elektronik sistemden elde edilerek hastalar biyopsi yapılan ve yapılmayan gruplara ayrıldı. Biyopsi grubunda endikasyonlar, histopatolojik sonuçlar ve tedavi süreçleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 598 hastanın 194'üne (%32,4) biyopsi yapıldı. Biyopsi yapılan grup, genç yaş, erkek cinsiyet, daha düşük hemoglobin ve GFH düzeyleri ile daha yüksek akut rejeksiyon oranlarına sahipti. Kreatinin düzeyleri, biyopsi grubunda 1. ay ve 1.
Özet (Çeviri)
Aim: This retrospective study aimed to investigate the indications for post-transplant allograft biopsy in kidney transplant recipients, biopsy results, the impact of histopathological diagnosis on treatment, and patient and graft survival. Materials and Methods: A total of 598 patients who underwent kidney transplantation between 2005 and 2019 were included in the study. Clinical and laboratory data were obtained from the electronic system, and patients were divided into two groups: those who underwent biopsy and those who did not. In the biopsy group, indications, histopathological results, and treatment processes were analyzed. Results: Of the 598 patients included in the study, 194 (32.4%) underwent biopsy. The biopsy group was younger, predominantly male, and had lower hemoglobin and GFR levels, as well as higher rates of acute rejection.