Şüpheli gergin omurilik sendromu olgularında T1 aksiyal manyetik rezonans görüntülemede lomber yağlı filum terminalenin saptanmasının cerrahi karara etkisi
The effect of detection of lumbar fatty filum terminale on surgical decision in suspected tethered cord syndrome cases on T1 axial magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 935238
  2. Yazar: DUYGU DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şüpheli Gergin Omurilik Sendromu Olgularında T1 Aksiyal Manyetik Rezonans Görüntülemede Lomber Yağlı Filum Terminalenin Saptanmasının Cerrahi Karara Etkisi Giriş: Gergin omurilik sendromu (GOS), omuriliğin doğumsal veya edinilmiş nedenlerle normalden daha aşağıda sonlanması ya da yağlı filum terminale (FT) gibi yapıların anormal yapısı nedeniyle omuriliğin gerilmesiyle oluşan, mekanik traksiyon ve iskeminin neden olduğu bir klinik tablodur. Özellikle yağlı filum varlığı, bu gerilmenin önemli etiyolojik faktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, T1 ağırlıklı aksiyal manyetik rezonans görüntüleme (MRG), FT içeriğinde yağ dokusunu yüksek sinyal özelliği ile ayırt etme kapasitesi nedeniyle, tanıda önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, T1 aksiyal MRG ile yağlı FT varlığının belirlenmesi ve bu bulgunun cerrahi karar süreçlerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 1 Ocak – 1 Kasım 2024 tarihleri arasında GOS şüphesiyle değerlendirilen ve lomber MRG çekilen hastalar üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların demografik bilgileri, T1 aksiyal MRG ile yağlı filum varlığı ve seviyesi, konus medullaris yerleşimi, eşlik eden anomaliler (Chiari malformasyonu, syrinks, vb.), klinik bulgular ve cerrahi karar süreçleri sistematik olarak analiz edilmiştir. Yağlı filum tespiti ile diğer parametreler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 20 erkek (%43,5), 26 kadın (%56,5) toplam 46 olgu dahil edilmiştir. Olguların 30'unda (%65,2) T1 aksiyal MRG ile yağlı FT saptanmıştır. En sık gözlenen seviye L3 (%21,7) olup, bunu L5 (%19,6) ve L4 (%8,7) seviyeleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Detection of Lumbar Fatty Filum Terminale on Surgical Decision in Suspected Tethered Cord Syndrome Cases on T1 Axial Magnetic Resonance Imaging Introduction: Tethered cord syndrome (TCS) is a clinical picture caused by mechanical traction and ischemia, which occurs when the spinal cord ends lower than normal due to congenital or acquired reasons or due to the abnormal structure of structures such as the filum terminale (FT), and is stretched. In particular, the presence of fatty filum is considered to be one of the important etiological factors of this stretching. In this context, T1-weighted axial magnetic resonance imaging (MRI) is considered an important tool in diagnosis due to its capacity to distinguish fatty tissue in the FT content with high signal properties. This study was planned to determine the presence of fatty FT with T1 axial MRI and to investigate the effect of this finding on surgical decision-making processes. Method: This retrospective study was conducted on patients who were evaluated with suspicion of TCS and underwent lumbar MRI between January 1 and November 1, 2024. Demographic information of the participants, presence and level of fatty filum with T1 axial MRI, conus medullaris location, accompanying anomalies (Chiari malformation, syrinx, etc.), clinical findings and surgical decision processes were systematically analyzed. Findings: A total of 46 patients, including 20 males (43,5%) and 26 females (56,5%), were included in the study. Fatty FT was detected with T1 axial MRI in 30 patients (65.2%). The most common level was L3 (21.7%), followed by L5 (19.6%) and L4 (8.7%) levels.