The relationship between moral identity and prosocial/antisocial behaviour among adolescents in The UK
İngiltere'deki ergenlerde ahlaki kimlik ile prososyal/antisosyal davranış arasındaki ilişki
- Tez No: 935256
- Danışmanlar: PROF. DR. JANE HURRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Birleşik Krallık'taki ergenlerde ahlaki kimlik ile prososyal/antisosyal davranış arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu ilişki defalarca araştırılmış olmasına rağmen, dindarlık ve etnik kökeni dikkate alan araştırmalar azdır. Dolayısıyla bu ilişki ilk kez bir İngiliz örneklemi ile dindarlık, etnik köken ve cinsiyet açısından özel olarak incelenmiştir. Bu çalışma nicel olup, ilişkisel desendedir. Çalışmaya Londra'daki bir ortaokulda 12 ve 13. sınıflardan 192 ergen öğrenci (M = 18.32; SD = 1.12, 103 kız) katılmıştır. Her katılımcı, dört alt ölçekten oluşan gizli bir kişisel bildirim anketi doldurmuştur: ahlaki kimlik, ahlaki motivasyon, prososyal davranış ve antisosyal davranış ölçekleri. Bulgular, ahlaki kimlik ve ahlaki davranış arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Ahlaki kimlik ile prososyal davranış arasında ilişki bulunmamıştır. Ahlaki kimlik ile antisosyal davranış arasında küçük ama önemli bir negatif korelasyon bulunmuştur. Ahlaki kimliğin dışsal öğeleri en çok prososyal davranışla ilişkiliyken, içsel öğeleri daha çok antisosyal davranışla ilişkili bulunmuştur. Mevcut örneklemde dindarlık, ahlaki kimlik simgeleştirmesi, antisosyal davranış ile ilişkili bulunmuşken prososyal davranış ve içselleştirme ile ilişkili bulunmamıştır. Sonuçlar, dış motivasyon ve dindarlıkta etnik köken açısından farklılık göstermiştir. Ayrıca, cinsiyet sadece ahlaki kimliği ve ahlaki motivasyonu kızlar lehine etkilerken, cinsiyete göre prososyal-antisosyal davranışlarda fark bulunmamıştır. Sonuçlar, ahlaki kimliğin prososyal ve antisosyal davranışlarla farklı ilişkilere sahip olabileceğini göstermiştir. Dahası, dindarlık ahlaktan daha az içselleştirilmiş gibi görünse de, yine de sembolleştirmeye ilişkin ek bir faktör olarak hizmet etmektedir. Kolektivist ve bireyci kültürler açısından etnik kimliğin de ahlaki kimlik oluşumunda bir rolü olduğu görülmektedir. Son olarak, cinsiyetin ahlaki kimlik gelişimi üzerinde bir etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
First and foremost, I would like to express my sincerest gratitude to my supervisor Prof Jane Hurry for the patience, knowledge and support that she has given me throughout this project. Without her illuminating instruction, this dissertation would never have reached its present form. Secondly, I would like to thank the school staff, especially Nicholas Higgins, for all the time and effort they spent on my project during the data collection process, as well as to the students who made this research possible by agreeing to participate. Thirdly, I would like to thank my friends Antonia Kam, Bahaddin Demirdis and Sarah Mitkees for the invaluable support that they gave me throughout the research project. And finally, but by no means least, I would like to thank my Dad and my siblings for their unending support and encouragement. They are the most important people in my world and I dedicate this dissertation to them, but especially to the loving memory of my Mom.