On twists of tuples of hyperelliptic curves
Hipereliptik eğri dizilerinin bükmeleri üzerine
  1. Tez No: 935293
  2. Yazar: BEYZA MEVLÜDE AMIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD MOHAMMAD SADEK MOHAMMAD MASWADAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Jacobian'ları Q üzerinde pozitif Mordell-Weil rankına sahip olan hipereliptik eğriler ailesi incelenmektedir. Derecesi en az 3 olan karekök içermeyen bir f (x) ∈ Q[x] polinomu ve m1, m2, m3 ≥ 3 olmak üzere tek pozitif tamsayılar ver- ildiğinde, eğriler C : Dy2 = f (x) ve Ci : y2 = Dxmi + ai (i = 1, 2, 3) biçiminde tanımlanan twist'lerin Jacobian'larının Q(u, v1, v2, v3) üzerinde pozitif Mordell-Weil rankına sahip olmasını sağlayan kare olmayan rasyonel D değerlerinin parametrik bir ailesi oluşturulmaktadır. Yaklaşımımız, bazı kuadratik yüzeylerin kesişiminden oluşan eliptik eğriler üzerinde rasyonel noktaların bulunmasına indirgenebilen bir Diofantin sistemin çözümüne dayanmaktadır. Açık rasyonel parametrelendirmeler ve Silverman'ın specialization teoremi kullanılarak bu Jacobian'larda sonsuz merte- beli noktaların varlığı gösterilmektedir. Bu yöntemle, ele alınan eğri ailelerinde aynı anda yüksek rütbeli twist'ler oluşturan rasyonel fonksiyonlar D elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
We investigate families of hyperelliptic curves whose Jacobians possess positive Mordell-Weil rank over Q. Given a square-free polynomial f(x) ∈ Q[x] of degree at least 3 and fixed odd integers m1,m2,m3 ≥ 3, we construct parametric families of non-square rational values D such that the Jacobians of the twisted curves C : Dy2 = f(x) and Ci : y2 = Dxmi +ai for i = 1,2,3, attain positive Mordell-Weil rank over Q(u,v1,v2,v3). Our approach involves solving a Diophantine system reducible to finding rational points on certain elliptic curves defined by intersections of quadratic surfaces. Exploiting explicit rational parametrizations and leveraging Silverman's specialization theorem, we demonstrate the existence of infinite-order points on these Jacobians. This yields rational functions D that simultaneously induce high-rank twists across the considered families of curves.