Goffman'ın dramaturjik yaklaşımı çerçevesinde Instagram'da benlik sunumunu araştırılması influencer örneği
The research of self-presentation on Instagram within the framework of Goffman's dramaturgical approach influencer example
  1. Tez No: 935295
  2. Yazar: ZEHRA SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU PEHLİVAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Benlik, bireyin kendine dair algısı, kimliği ve kişisel özelliklerinin toplamını ifade etmektedir. Bu kavram, kişisel kimliğin merkezini oluşturmakta ve bireyin kendini dünyada nasıl konumlandırdığını belirlemektedir. İnternet teknolojisinin küçük ve sınırlı bir ağ üzerinden başlayan yolculuğu sosyal medya olarak isimlendirilmektedir. Sosyal medya, internet üzerinde kullanıcıların içerik üretip paylaşabildiği, sosyal etkileşimlerde bulunabildiği ve topluluklar oluşturabildiği dijital platformları ifade eder. Instagram sosyal ağ uygulaması bugün milyonlarca kullanıcının içinde yer aldığı bir ağ durumundadır. Bu çalışmada da sosyal medya kanallarından Instagram'da influencer mesleğini icra eden kişilerin benlik sunumları incelenmiştir. Araştırmanın diğer amacı ise günümüz kitle iletişim araçlarından Instagram'da mesleğini icra eden influencerların benlik sunumlarını ölçmek ve benlik sunumunda ötekinin rolünü ortaya koymaktır. Bununla birlikte influencerların sosyal yaşamlarının benlik sunumuna etkisinin ne olduğunu tespit etmek araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırma kapsamında örneklem olarak instagram platformundaki influencerlar seçilmiştir. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmış, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Görüşmeler sonrasında elde edilen veriler MAXQDA nitel veri çözümleme programında içerik analizine tabii tutulmuştur. Araştırmada katılımcılar ile gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında elde edilen veriler dâhilinde sosyal medya üzerinde influencer olarak faaliyet gösteren bireylerin benlik sunumlarının karmaşık ve çok yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma doğrultusunda influencerların benlik sunumlarının sadece profesyonel yaşamlarından değil, aynı zamanda kişisel yaşamlarından da etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Self-identityreferstothesum total of an individual's self-perception, identityandpersonalcharacteristics. Thisconceptconstitutesthecenter of personalidentityanddetermines how theindividualpositionshimself/herself in theworld. Thejourney of internet technologythatstartedover a smallandlimited network is calledsocialmedia. Socialmediareferstodigitalplatforms on the internet whereusers can produceandsharecontent, engage in socialinteractionsandcreatecommunities. Instagramsocialnetworkingapplication is a network withmillions of userstoday. Inthisstudy, the self-presentations of peoplewhoperformtheinfluencerprofession on Instagram, one of thesocialmediachannels, wereexamined. Theotheraim of theresearch is tomeasurethe self-presentations of influencerspracticingtheirprofession on Instagram, one of today'smassmediatools, andtorevealthe role of theother in self-presentation. Inaddition, anotheraim of theresearch is todeterminetheeffect of influencers' sociallives on self-presentation. Withinthescope of theresearch, influencers on theInstagram platform wereselected as thesample. Inthiscontext, interviewtechnique, one of thequalitativeresearchmethods, wasused in thestudyand data werecollectedthrough a semi-structuredinterview form. The data obtainedaftertheinterviewsweresubjectedtocontentanalysis in MAXQDA qualitative data analysisprogram. Withinthescope of the data obtainedwithinthescope of theinterviewsconductedwiththeparticipants in theresearch, it wasconcludedthatthe self-presentations of individualsoperating as influencers on socialmediaarecomplexandmultifaceted. Inlinewiththeresearch, it showsthatthe self-presentations of influencersareinfluenced not onlybytheirprofessionallives but alsobytheirpersonallives.