Sustainability marketing in automotive industry
Otomotiv endüstrisinde sürdürülebilirlik pazarlaması
- Tez No: 935296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın temel amacı, sürdürülebilir bir otomotiv pazarlama karması geliştirmek ve bu karmanın elemanlarını En İyi-En Kötü yöntemini kullanarak önceliklendirmektir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle otomotiv sektöründeki sürdürülebilirlik uygulamaları derinlemesine incelenmiş ve sunulmuştur. Bu uygulamalar daha sonra pazarlamanın geleneksel 4P'sine entegre edilmiştir. Pazarlama karması unsurları altında yer alan kriterlerin uygunluğu bir odak grup çalışması ile test edilmiş ve revize edilmiştir. Daha sonra, dört ana kriter -Ürün, Fiyat, Tutundurma ve Yer- alt kriterleri ile birlikte, tüketiciler için göreceli önemlerini anlamak amacıyla analiz edilmiştir. Bulgular, geri dönüştürülmüş malzemeler ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi özellikleri vurgulayan Ürünün en kritik kriter olduğunu ortaya koymaktadır. Fiyat ikinci en önemli faktör olarak öne çıkarken, esnek fiyatlandırma modelleri ve mali teşvikler dikkat çekmektedir. Tanıtım ve Yer, daha az kritik olmakla birlikte, sürdürülebilirlik girişimlerinin rolünü ve şarj istasyon altyapısını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to develop a sustainable automotive marketing mix and prioritize the elements of this mix using the Best-Worst method. In order to achieve this purpose, firstly sustainability practices in the automotive sector have been examined and presented in depth. These practices are then integrated into the traditional 4Ps of marketing. The appropriateness of the criteria under the marketing mix elements was tested and revised through a focus group study. Afterwards, four main criteria—Product, Price, Promotion, and Place—along with their sub-criteria, were analyzed to understand their relative importance to consumers. The findings reveal that Product is the most critical criterion, emphasizing features such as recycled materials and renewable energy sources. Price follows as the second most important factor, with flexible pricing models and financial incentives standing out. Promotion and Place, though less critical, highlight the role of sustainability initiatives and charging infrastructure.