Re-shoring: A critical analysis of how legal policy is shaping the future of the maritime shipping industry and the blue economy
Re-shorıng: Yasal politikanın denizcilik endüstrisinin geleceğini nasıl şekillendirdiğinin ve mavi ekonominin kritik bir analizi
- Tez No: 935301
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, Hukuk, Marine, Economics, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşme ve hızlı ekonomik dönüşüm çağında, yeniden kıyıya çıkarma, özellikle deniz taşımacılığı sektöründe endüstriyel manzaraların yeniden tanımlanmasında önemli bir strateji olarak öne çıkmıştır. Bu tez, yeniden kıyıya bağlama girişimleri ile yasal politikalar arasındaki etkileşimi eleştirel bir şekilde analiz etmekte ve bunların deniz taşımacılığı endüstrisi ile daha geniş anlamda mavi ekonomi üzerindeki birleşik etkilerini incelemektedir. Küresel ticaret ve ticaretin temel taşlarından biri olan deniz taşımacılığı sektörü, ekonomik, teknolojik ve düzenleyici güçler tarafından yönlendirilen dönüşümsel değişimlerin merkezindedir. Son yıllarda, gelişen pazar dinamiklerini, jeopolitik değişimleri ve tedarik zinciri esnekliği ile sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlayan stratejik zorunlulukları yansıtan, üretim ve lojistik operasyonlarını yerel veya bölgesel kıyılara geri getiren yeniden kıyıya çıkarma eğiliminde bir canlanmaya tanık olunmuştur. Bu tez, yasal politikaların denizcilik sektöründeki yeniden kıyıya bağlama stratejilerini nasıl şekillendirdiğini araştırmakta; düzenleyici çerçeveler, teşvikler ve yeniden kıyıya bağlama girişimlerinin yasal sonuçlarıyla ilgili temel soruları ele almaktadır. Tez, küresel deniz taşımacılığı sektörünün mevcut durumunu, offshore uygulamalarının yükselişini ve algılanan başarısızlıklarını, ayrıca yeniden kıyıya çıkarma eğilimlerinin yasal ve çevresel kaygılar dahil olmak üzere mikro ve makro düzeylerde sektör üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ayrıca, uluslararası sözleşmeler ve diğer yasal belgeler de dahil olmak üzere mevcut deniz hukuku mevzuatının yeniden kıyıya yönelik büyük ölçekli bir değişimi yönetmeye uygun olup olmadığını değerlendirmekte ve gerekli uyarlamaları önermektedir. Niteliksel araştırmaya dayanan bu tez, küresel krizler ve gelişmeler karşısında deniz taşımacılığı sektörünün durumunu sentezlemekte, tarihsel bağlam sağlamakta ve hukuki, ekolojik, ekonomik ve ticari sektörler genelinde yeni trendlerin potansiyel sonuçlarını analiz etmektedir. Araştırma, modern yeniden kıyıya bağlama eğilimlerine ilişkin mevcut literatürdeki boşlukları doldurmayı amaçlamakta ve hukuk politikasının denizcilik endüstrisinde sürdürülebilir ve dayanıklı yeniden kıyıya çıkarma uygulamalarını nasıl teşvik edebileceğine dair incelikli bir anlayış sunmaktadır. Bu kapsamlı yaklaşım sayesinde tez, yasal politikaların stratejik karar alma ve operasyonel uygulamalar üzerindeki etkisini vurgulayarak gelişen yeniden kıyıya çıkarma ortamına değerli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization and rapid economic transformation, reshoring has emerged as an important strategy in the reworking of industrial landscapes, especially offshoring. This thesis provides a critical analysis of the interaction between reshoring efforts and legal policies and examines how these are universally present in the future growth of the offshoring industry and more broadly the blue economy. This transformation is driven by sustainable industrial, economic, technological, and universal forces, which are the cornerstones of global trade and commerce and are leading the changes. In recent years, we have witnessed the development of reshoring, which aims to increase the sales and sustainability of the supply chain, shifting what is produced, returning production and logistics to local or regional shores of operation. This thesis investigates the dynamics of successful markets, geopolitical changes and how they shape their strategies; it addresses the longitudinal frameworks, incentives, and legal implications of reshoring efforts. It investigates the current global offshore competitive industry, the rise and perceived failure of offshore, and whether reshoring trends, including legal and interests, are present on the sector at both micro and macro levels. In addition, it assesses whether existing maritime law legislation, including international conventions and other legal instruments, is equipped to manage the major change in reshoring and suggests any necessary adaptations. Using qualitative research, this thesis analyses the potential of contemporary trends across legal, environmental, economic, and commercial sectors as the maritime diversity articulates itself in the face of global crises and developments. The research aims to fill gaps in the existing literature, particularly on modern reshoring procedures, and provide a nuanced understanding of how legal policy can promote maritime activities towards sustainable and resilient reshoring records. Through this comprehensive plan, this thesis contributes valuable knowledge to the reshoring environment, guiding the replication, uptake, and impact of legal regulations on implementation.