Sosyal medya haberciliğinde yabancılaşma örüntüleri
Patterns of alienation in social media journalism
- Tez No: 935329
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Medya sermayesi ve iktidar ilişkileri bağlamında gazetecilerin geleneksel medya kurumlarında deneyimledikleri sömürü ve yabancılaşma, onları sosyal medyada bireysel ve bağımsız olarak yeni arayışlara itmektedir. Bu arayışın temelinde, gazetecilerin kurumsal bir denetimden sıyrılarak habercilik faaliyetlerini kendi iradeleri ve denetimleri doğrultusunda gerçekleştirme isteği yer almaktadır. Sosyal medyanın olanaklarına dair genel kanı, gazeteci ve okur arasındaki katılımcı kültürü teşvik ettiği, gazetecilerin haberle kurduğu ilişkide“özgür”ve“iradi”kararlarını uygulayabildikleri yönündedir. Bu çalışmada söz konusu arayışlar, sosyal medyanın ekonomi politik yapılanmasına dair tartışmalarla şekillenmektedir. Çalışmada sosyal medyanın kapitalist birikim sürecindeki rolü ele alınarak, gazetecilerin bu alandaki konumlanışında hangi yabancılaştırıcı örüntülerin yer aldığı tartışılmaktadır. Bu bağlamda sosyal medyada gazetecilerin mesleki pratiklerindeki yabancılaşma deneyimleri, alanın yapısı dolayımında yeni tezahürleri de barındırmaktadır. Bu çalışma, kapitalist birikim rejiminin araçsallaştırdığı sosyal medyanın, gazetecilerin haber üretim süreci ve faaliyetlerinin hangi denetim mekanizmalarıyla kontrol edildiğini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of media capital and power relations, the exploitation and alienation experienced by journalists in traditional media institutions pushes them to seek new ways of individual and independent occupational activity in social media. The basis of this study is the desire of journalists to escape from institutional control and carry out their reporting activities in line with their own will and control. The general opinion about the possibilities of social media is that it encourages participatory culture between journalists and readers, and that journalists can implement their“free”and“voluntary”decisions in their newsmaking process. In this study, these are shaped in the context of political economy of social media. The study focuses on the role of social media in the capitalist accumulation process and discusses the alienating patterns in the position of journalists in this field. In this context, the alienation experience of journalists in their professional practices in social media also include new manifestations due to the structure of the field. This study aims to reveal through which supervision and control mechanisms the news production process and activities of journalists are controlled by social media, which is instrumentalized by the capitalist accumulation regime.