Preparation of karaya gum cryogels with antibacterial properties for dental applications
Antibakteriyel özelliğe sahip karaya sakızı kriyojellerin dental uygulamalar için hazırlanması
- Tez No: 935330
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diş çekimi her ne kadar basit bir prosedür gibi görünse de intra-operatif ve postoperatif birçok komplikasyonu beraberinde getirir. Bunlar arasında aşırı kanama ve ameliyat sonrası kanama, mevcut hastalıkları olan hastalarda sıklıkla karşılaşılan en belirgin komplikasyonlardır. Güncel tedavi seçenekleri, enfeksiyonları önlemek için hemostatik dental süngerlerin ve antibiyotiklerin kullanımını içerir. Ancak şu anda piyasada bulunan dental süngerler çoğunlukla antibakteriyel aktiviteye sahip olmamakla birlikte sınırlı işlevselliğe sahiptir. Kriyojeller, dental uygulamalar için oldukça talep gören bir özellik olan hızlı ve üstün şişme özellikleri nedeniyle biyomedikal uygulamalarda yaygın olarak kullanılan makrogözenekli polimerik ağlardır. Kriyojellerin makro gözenekli yapısı, kan gibi vücut sıvılarının emilimi için uygun bir ortam yaratarak kanamayı yavaşlatır ve sonuç olarak hemostaza yardımcı olur. Buna ek olarak, kriyojeller antibakteriyel özellikler kazandırmak üzere işlevselleştirilebilir ve dental operasyonların ardından antibiyotik kullanma ihtiyacını azaltabilir. Bu çalışmada, polimer konsantrasyonunun kriyojellerin gözenekliliği üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve diş operasyonları sonrası komplikasyonların tedavisi için en uygun parametreleri belirlemek amacıyla üç farklı polimer konsantrasyonunda karaya gam kriyojelleri hazırlanmıştır. Ayrıca, kriyojellere antibakteriyel aktivite kazandırmak ve ameliyat sonrası enfeksiyonları önlemek için vankomisin eklenmiştir. Elde edilen kriyojeller Streptococcus pyogenes ve Streptococcus mutans'a karşı antibakteriyel etkinlik sergilemiştir. Basma testleri sonucunda karaya gam kriyojellerin güçlü mekanik dayanımları sayesinde ticari dental süngerlere bir alternatif olarak kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca, karaya gam kriyojeller L929 fare fibroblast hücrelerine karşı kayda değer biyouyumluluk göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma antibakteriyel özellik gösteren yeni karaya gam kriyojelleri, dental operasyonların ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif bir çözüm olarak tanıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tooth extraction, although seemingly simple, comes with several intra-operative and postoperative complications. Among them, excessive bleeding and postoperative bleeding are the most prominent complications often encountered in patients with underlying diseases. Current treatment options involve the use of hemostatic dental sponges and antibiotics to prevent infections. However, dental sponges currently available in the market mostly lack antibacterial activity and have limited functionality. Cryogels are macroporous polymeric networks commonly used in biomedical applications due to their rapid and superior swelling properties, a function highly in demand for dental applications. Macroporous structure of cryogels creates a favorable environment for the absorption of bodily fluids such as blood, slowing down bleeding and assisting hemostasis as a result. In addition, cryogels can be functionalized to impart antibacterial properties, mitigating the need to use antibiotics following dental operations. In this study, karaya gum cryogels were prepared in three different polymer concentrations to evaluate the effects of polymer concentration on the porosity of the cryogels and determine the optimal parameters for the treatment of postoperative complications in dentistry. Further, KG cryogels were loaded with vancomycin to impart antibacterial activity and prevent postoperative infections. The resulting cryogels exhibited antibacterial efficacy against Streptococcus pyogenes and Streptococcus mutans. Compression tests revealed that karaya gum cryogels can be used as alternatives to commercial dental sponges owing to their strong mechanical integrity. Additionally, karaya gum cryogels show remarkable biocompatibility against L929 mouse fibroblast cells. Overall, this study introduces novel karaya gum cryogels with antibacterial properties and offers an innovative solution to meet the needs of dental operations.